Yozgat’ın tarihi ve kültürünün yaşatıldığı Hocalar Kahvesi yeniden hizmete açıldı.
Yozgat Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Çapanoğlu Büyük Cami Çevre Düzenlemesi Projesi kapsamında yıkılarak, yeniden inşa edilen Hocalar Kahvesi yoğun katılımla hizmete girdi.
Kentin kültürel ve tarihi mirasını korumak amacıyla Çapanoğlu Büyük Camii çevre düzenleme çalışmalarını başlatan Yozgat Belediyesi, proje çerçevesinde kentin kültürel simgelerinden olan Hocalar Kahvesi’ni yeniden açarak vatandaşın hizmetine sundu.
Çapanoğlu Büyük Cami Çevre Düzenlenmesi projesi kapsamında, kentin tarih, kültür ve sosyal yaşamın yaşatıldığı Hocalar Kahvesi’nin açılışına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. 
Yozgat’ta Çapanoğlu Büyük Cami yanında yer alan Hocalar Kahvesi Yozgat’ın nostaljik izleri ve yeni modern yapısını iç içe barındırarak çay tiryakilerinin gözde mekanı olacak. Yozgat'ta özellikle yaşlıların çay içmeye ve sohbet etmeye geldikleri Hocalar Kahvesi’nde daha ilk gün derin sohbetler yapılmaya başlandı.
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, göreve geldikleri günden itibaren Yozgat halkına verdikleri sözleri bir bir yerine getirdiklerini söyledi.
Başkan Köse, “Göreve geldiğimiz gün Çapanoğlu Büyük Cami çevresi harabe yeri gibiydi.

Daha önce bir proje başlamış ama herhangi bir şekilde ivme kazanmamıştı. Göreve geldiğimiz zaman burada hak sahiplerini incitmeden, gönüllerini kırmadan çevre düzenlemesine başladık. İlk başta yıkım işlemlerini gerçekleştirdik, önceleri belediye imkanlarıyla buraların yapılması hayli güçtü ve bize ekstra bir külfeti olacaktı. Biz de projeyi önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığına arz ettik projenin maliyeti 20 milyon lira civarındaydı. Burayı siyasi büyüklerimizin de yardımıyla TOKİ’ye tamamen karşılamak üzere ihale ettirdik. Hafriyat çalışmaları ile birlikte otopark, yeşil alanlarımız, kahvemiz ve lavabolarımız ile burası şehrimize yakışır bir hale gelmeye başladı. İlk olarak Hocalar Kahvemizi vatandaşın hizmetine sunmak istedik ve bugün de açılışını yaptık. Şehrimize hayırlı olsun” dedi.
Başkan Köse, Hocalar Kahvesi kültürünü yeniden yaşatma adına çalışmalar yaptıklarına değindi.
Başkan Köse, “Bu proje alanı içerisinde yeni tip lavabolarımızın, kültür evimizin, kültür merkezimizin olduğu ve aynı zamanda da imalathanemizin, aşevimizin olduğu alan inşa ettik. Vatandaşlarımızın Büyük Camii çevresinde vakitlerini geçirebileceği ve şehrimizin nefes alabileceği tarihi dokumuzun ortaya çıkardık” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Hocalar Kahvesi’nin açılış kurdelası kesildi. Başkan Köse, mekanı içerisinde gezdikten sonra bir süre vatandaşlarla sohbet etti.             SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi