Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük ateşini yaktığı günün 105’inci yılı,19 Mayıs etkinliklerle coşku içinde kutlandı. 
Yozgat’ta 19 Mayıs kutlamaları Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Alanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı.
Yozgat Cumhuriyet Alanı’nda Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Gençlik ve Spor İl Müdürü Rasim Parlak, tüm katılımcıların bayramını kutladı.
Parlak, “Milletimizin bağımsızlıktan asla vazgeçmeyeceğini, hiçbir şartta himaye altına girmeyeceğini, özgür iradesine her koşulda sahip çıkacağını dünyaya ilan ettiği gündür.
 Aziz milletimiz, istiklal savaşı boyunca azim, cesaret, kararlılık ve inancını muhafaza etmiş, her türlü zorluğa göğüs gererek canı pahasına vatanını ve bayrağını korumasını bilmiştir. 
Bu kahraman milleti küçük bir toprak parçasına sıkıştırma planları sonuçsuz kaldığı gibi bu büyük mücadele ile dünyadaki ezilen milletlere örnek olunmuştur. Sevgili gençler; milletimiz sizden, ecdadımızdan emanet aldığımız vatan ve bayrak sevgisine sahip çıkmanızı, bu kutsal değerleri yaşatarak gelecek nesillere aktarmanızı bekliyor. Milli değerlere bağlı, evrensel değerlerle barışık ve geleceğe güvenle bakarak yetişmeniz, 19 Mayıs ruhunu anlamanız ve benimsemeniz geleceğimiz açısından büyük önem taşımaktadır” dedi.
Daha sonra sporcular, jimnastik, güreş, tekvando gösterisinde bulunurken öğrenciler arasında da çuval, yumurta taşıma ve halat çekme yarışması düzenlendi. 
Okunan şiirler ve söylenen türkülerin ardından tören halkoyunları gösterisi gerçekleştirildi.
Kutlama programı, bütün sporcuların Türk Bayrağı açmasının ardından son buldu. Program sonunda Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan ve protokol üyeleri, kutlama programında görev alan öğretmen ve öğrencileri tebrik etti.
Törene, Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan , Belediye Başkanı Kazım Arslan, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Evren Yaşar, Jandarma Alay Komutanı Albay Necdet Özcan, POMEM Müdürü Zafer Kişi, İl Emniyet Müdürü Recep Tecimer, il müdürleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. 
                      HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi