Yozgat’ta 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor coşkuyla kutlanacak.
Yozgat’ta 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı çeşitli etkinliklerle yarın kutlanacak. 
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük ateşini yaktığı günün 105’inci yılı,19 Mayıs etkinliklerle coşku içinde kutlanacak.
Özgürlüğe atılan ilk adım, gençlere bırakılan ebedi emanet 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı,  Mustafa Kemal Atatürk tarafından gençliğe armağan edildi. 
Atatürk’ün beraberindeki 18 kişiyle 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmasıyla birlikte Milli Mücadele’nin meşalesi yakılmış, birkaç yıl içinde çağdaş Türkiye Cumhuriyeti doğmuştu.
19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun'a ayak basması ile Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün kabul edilen bu güzel anlamlı günü Mustafa Kemal Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etti. Gazi Mustafa Kemal’in Türk gençliğine armağan ettiği 19 Mayıs’ın, anlam ve önemine uygun olarak kutlanması için etkinlikler planlandı. Gençlik ve Spor Bakanlığı, gençlerin bayramını ve gençlik haftasının coşkusunu yansıtmak amacıyla ilk kez 19 Mayıs Marşı hazırladı.
20 Haziran 1938 tarihli kanunla "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül darbesinden sonra "Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" olarak değiştirildi. 
Coşkulu kutlama 
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek olan etkinlikler tüm gençlerin doyasıya eğlenmesine vesile olacak. Yozgat’ta, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı bu yıl da geniş bir alana yayılacak. 
Kutlamaların ana buluşma noktası Cumhuriyet Alanı olacak. Gün boyunca farklı ve renkli aktivitelere ev sahipliği yapacak. 
Bayraklarla donatılacak
Öte yandan Yozgat Valiliği, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle vatandaşlara ‘bayrak asma’ çağrısı yaptı.           SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi