İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı, ‘ikamet izni’ olan ile ‘geçici koruma’ kapsamındaki yabancıların illere göre dağılım rakamlarını paylaştı. 
Nüfusa oranı belli oldu
İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre Yozgat’ta ikamet izni almış yabacı sayısı bin 780 olurken, Yozgat’ta yaşayan Suriyeli sığınmacı sayısı ise 5 bin 047 olarak açıklandı.
Adrese Dayalı Nüfus Sayım Sistemine göre 2024 nüfusu 420 bin 699 olarak belirlenen Yozgat’ta Kayıtlı Suriyeli Nüfusu ile İl nüfusu karşılaştırma yüzdesi 1,19 olarak yansıdı.
Suriyeli sayısı arttı
Suriye’de 2011 Mart ayında, iç karışıklıkların başlamasından bu yana, günden güne artan Suriyelilerin Türkiye’ye geçişleri devam ediyor. Türkiye genelinde olduğu gibi Yozgat’ta Suriyelilerin yerleşimleri dikkat çekiyor. 
Suriyelilere geçici koruma sağlanırken,  geçtiğimiz günlerde başlatılan çalışmalar ile geri dönüşlerine yönelik adımların hızlandırılması hedefleniyor.
Türkiye insani kriz neticesinde oluşan göç dalgaları sebebiyle barınma merkezleri oluşturarak,   Suriyeli yabancıya ev sahipliği yapıyor.
Iraklılar ilk sırada
Verilerde Türkiye’ye giriş yapan Suriyelilerin net sayısı yer aldı. Türkiye 3 milyon 57 bin 762 Suriyeli geçici koruma kapsamında bulunuyor. Ülke genelinde 2024 yılında ikamet izniyle bulunan yabancıların çeşitlere göre bakıldığında 597 bin 386 kısa dönem, 173 bin 714’ü öğrenci, 126 bin 686’sı aile izni ve 222 bin 174’i de diğer nedenlerle Türkiye sınırlarında bulunuyor. İkamet izni ile Türkiye’de bulunan yabancıların uyruklarında ise ilk sırada Iraklılar yer aldı. 
Türkiye’de ikamet izni almış 86 bin 266 Iraklı, 111 bin 891 Türkmenistanlı, 80 bin 917 İranlı, 77 bin 118 Suriyeli, , 55 bin 617 Özbekistanlı, 72 bin 188 Azerbaycanlı, 40 bin 547 Afgan, 47 bin 700 Kazakistanlı, ve 416 bin 92 diğer milletlerden oluşan yabancı uyruklu bulunuyor.
Türkçe öğreniyorlar
Dünyanın farklı ülkelerinden Yozgat'a yerleşen yabancı uyruklu vatandaşlar, aylar süren eğitimle Türkçe konuşmayı ve yazmayı öğreniyor.
Yozgat'ta yaşayan İran, Irak, Fas, Afganistan ve Suriye uyruklu vatandaşlar, hayatlarını kolaylaştırıp sosyal yaşama adapte olabilmek için Türkçe öğreniyor.
Dünyanın farklı ülkelerinden Yozgat'a yerleşen yabancı uyruklu vatandaşlar, aylar süren eğitimle Türkçe konuşmayı ve yazmayı öğreniyor. Yozgat Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde mart ayında açılan ve yaş gözetmeksizin herkesin katılabildiği Türkçe okuma-yazma kursuna, yabancı uyruklu vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Bir yandan Türkçe eğitimi gören yabancı uyruklular bir yandan da sosyal hayata uyum için eğitim alıyorlar                     SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi