Müftülükçe hazırlanan programla  22 Mart’ta Bilal Şahin Camiinde, 29 Mart’ta Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Camii’nde ve  5 Nisan tarihinde Bozok Üniversitesi Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi Uygulama Camiinde  Enderun Usulü Teravih namazı kılınacak.
Yozgat’ta 4 cami, yüzyıllar öncesine dayanan bir gelenek olan Enderun usulü teravih namazına ev sahipliği yapıyor. 
Enderun Teravih Nedir?
Enderun teravih namazı, Osmanlı döneminin Enderun Mektebi'nden gelen bir geleneği sürdürüyor. Bu özel teravih namazı, her dört rekât sonunda Türk musikisi makamlarını kullanarak ve ilahilerle süsleyerek, müezzinlerin makam değişikliklerini salavatlarla duyurduğu bir ibadet şeklidir. İmam ve müezzinlerin bu harmonik geçişleri yönetimi, namazın ruhani atmosferini zenginleştirir.
Osmanlı Sarayı’ndaki Enderun Mektebi’nden çıkan hocaların kıldırdığı namaz bu sebeple günümüze Enderun Usulü Teravih Namazı olarak geldi.  80 yıl öncesinde neredeyse tüm camilerde kılınan bu Teravih Namazı’nı diğer Teravih Namazı’ndan farklı kılan özelliği ise namazın kılınma şeklidir. Saray’dan başlayıp günümüze kadar gelen Enderun Teravih’ini ilk defa ortaya koyan kişinin kim olduğu tam olarak bilinmese de uzmanlar, Enderun Teravih’ini Buhurizade Mustafa Itri Efendi'ye (1712) dayandırılıyor.
Enderun Teravih’inin kılınma amacı, namazda farklı makamlar kullanmak suretiyle ibadete manevi bir boyut kazandırmaktır. Aynı zamanda bu namazın salavat, ilahi ve zikirler eşliğinde farklı makamlarla kılınmasının bir diğer sebebi ise cemaati camiye gelmeye teşvik etmek ve camiye gelenleri huzura kavuşturmaktır.
İki şekilde kılınıyor
Birincisinde imam, müezzinleri makam geçkileri ile yönlendirir, ikincisinde ise makamlar arasındaki geçkileri müezzinler sağlar. 
Buna göre ilk gecede geçkileri müezzinler sağlar. Namazda Fatiha'dan sonra okunan zamm-ı sureler ise asla rastgele seçilmez. Manalarına bakılarak tertip edilirler. Seçilen ayetler, daha çok rahmet ayetleri ve tesbih ayetlerinden oluşur. İlk on günde Ramazan ayına ulaşmaktan duyulan sevincin dile getirildiği ilahiler, ikinci on günde yerini Allah’tan rahmet ve merhamet niyaz eden ilahilere bırakır.
Son on günde ise Ramazan’ın uğurlanmasından duyulan hüzünlü ilahiler okunur. Kısacası Enderun Teravih Namazı, her dört rekatı Türk Musiki’nin farklı makamlarında kılınan ve bu makamların ilahilerle süslendiği, müezzinlerin ise makamlar arasında geçişi salavat eşliğinde yaptığı bir Osmanlı Enderun Mektebi geleneğidir.
Enderun Teravih’inde en çok hicaz, segâh, isfahan, uşşak ve acemaşiran makamları kullanılır. 
Kullanılan bu makamlar sayesinde Teravih’e geç kalan bir kimse, namazın kılındığı makamdan hocanın kaçıncı rekatı kıldırdığını anlayabilir.   
                         HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi