AK Parti 31 Mart 2024 yerel seçimleri için aday belirleme ve saha çalışmalarına başladı. Cumhurbaşkanlığı ve 28’inci dönem milletvekilliği seçimlerinin ardından yerel seçimler için yol haritası belirleyen AK Parti, olağanüstü büyük kongrenin ardından düğmeye bastı.
ERDOĞAN TALİMAT VERDİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin 4. olağanüstü kongresinin ardından yeni A takımını önceki gün ilk kez topladı, kurmaylarına yerel seçimlerde aday gösterilecek isimlerle ilgili yapılacak çalışma için talimat verdi.
Kurmaylarına yerel seçimle ilgili aday belirleme çalışmasına ilişkin talimatlar veren Erdoğan, “Doğru adaylar, yük olan adaylar değil, yük alan adaylar belirleyin. Doğru adayları tespit edin. Onun adamı, bunun adamını değil halkın adamını seçin. Bölgesinde sevilen, ilini, ilçesini iyi tanıyan isimler belirleyin” dedi. 
YOL HARİTASI
Ak Parti’de Kasım ayının ilk haftasında aday başvuruları alınması bekleniyor. Kasım’ın ikinci haftasında temayül yoklaması yapılması öngörülüyor. 
 Milletvekillerinden il başkanlarına kadar partinin her kademesinde büyük değişime giden AK Parti, yerel seçimler için strateji toplantılarında yol haritasını belirledi.
KULİSLER HAREKETLENDİ
Yozgat’ta 31 Mart  yerel seçimler yaklaşırken, siyaset kulisleri de hareketlenmeye başladı. Yozgat’ta il ve ilçe belediye başkan adaylarının kimlerden oluşacağı şimdiden merak ediliyor.  
AK Parti’de, mevcut belediye başkanları doğal aday adayı olarak kabul edilirken, partinin belirlediği kriterler üzerinden değerlendiriliyor.
AK Parti genel merkez kaynaklarından edinilen bilgilere göre; yerel seçimler için aday adaylığı başvuru süreci henüz başlamadı. Sürecin başlamasıyla birlikte belediyeler için başkanlık aday adaylığı başvurularına yönelik önce bir takvim belirlenecek. 
Görev başında olan mevcut belediye başkanları,  belediye için doğal aday adayı olarak kabul edilecek ve bu süreç belediye başkanı kesin adayının kim olacağının açıklanacağı ana kadar devam edecek.
Yerel seçimlere 6 aydan az bir süre kala siyaset arenasına yavaş yavaş ısınmaya başladı. AK Parti’de mevcut belediye başkanı Celal Köse’nin yanı sıra Kenan Şerefli, Taner Yıldız isimleri kamuoyunda konuşuluyor. AK Parti’nin takvimi açıklamasının ardından farklı isimlerin de ortaya çıkması bekleniyor.
İŞBİRLİĞİ OLACAK MI?
Öte yandan yerel seçimler öncesinde Cumhur İttifakı ortakları AK Parti ile MHP’nin nasıl bir yol izleyeceği merakla bekleniyor. Yerel seçimlerde işbirliği yapılacağı kulislerde konuşulurken, AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu heyetler çalışmalar başladı.
AK Parti ve MHP’nin 2024’teki seçimlerde asıl hedefi 30 büyükşehrin “Cumhur İttifakı’na kazandırılması” yatıyor. Her iki parti heyetinin yürüteceği görüşmeler sonrasında ise ilk olarak 30 büyükşehirde ittifak kapsamında gösterilecek büyükşehir belediye başkan adaylarının kamuoyuna açıklanacağı ifade ediliyor.  Bunun amacının da adayın daha fazla kamuoyunun gündeminde tutmak olduğu” belirtiliyor.        ÇETİN MERMERTAŞ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi