Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Evren Yaşar, üniversiteyi daha ileriye taşımak ve yaşanan sorunların çözümü için var güçleriyle çalıştıklarını söyledi.
Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Evren Yaşar, gazetemize gerçekleştirdiği nezaket ziyaretinde  üniversitede gerçekleştirilen çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.
Gazetemiz Sorumlu Yazıişleri Müdürü Çetin Mermertaş ile bir süre sohbet eden Rektör Yaşar, sağlık hizmetlerinin entegrasyonu, komplike ve zor vaka yönetimindeki tecrübe aktarımı ile sürekliliğin sağlanması için Tıp Fakültesi ile Yozgat Şehir Hastanesinde klinik veya branş bazlı işbirliği yapılması yönünde öneriyi gündeme getirdiklerini hatırlattı.
Yozgat Bozok Üniversitesi’nin Yozgat’ın simgesi olduğunu vurgulayan Rektör Yaşar, üniversiteyi bulunduğu yerden daha ileriye taşımak için var güçle çalışma gayretinde olduklarına değindi.
Rektörü Yaşar, yaptığı çalışmalar ve hayata geçirdiği projelerle farklı bir profil çiziyor. Yozgat adına ezberleri bozan Rektör Yaşar, üniversitenin çalışmaları, hedefleri ve gelecek planlarını anlattı.
Kampüste master planı
Kampüs alanında öğrencilerin kullandığı sosyal alanları tekrardan düzenleyeceklerini de söyleyen Rektör Yaşar, “Kampüsümüzün bir master planı yoktu, biz bunu oluşturduk. Artık kampüs alanına ne yapılacaksa planlı, programlı bir şekilde olacak. Kampüs alanının görselini değiştireceğiz. Üniversite yoluna Yozgat’ın kültürünü yansıtan objelerin yer alacağı Minia Yozgat ya da Bozok isminde bir çalışmamız olacak. Yozgatlıların üniversitemizi sahiplenmesi açısından bir kampüs alanı yapacağız.” ifadelerine yer verdi.
Öz kaynaklarla yatırım
Üniversitenin kendi öz kaynaklarıyla çalışmalarını sürdürdüğünü de anlatan Rektör Yaşar, “Diş Hekimliği Fakültemiz için alınan malzemeleri tamamladım, son rötuşları yapılıyor. Fizik Tedavi Merkezinin de cihazlarını aldım. Orayı da hemen aktif hale getireceğim. Bozok Evi’nin iç dizaynı bitmek üzere, oranın malzemelerini de kendi öz kaynaklarımızla döner sermaye ile Yozgat Meslek Yüksek Okulumuza yaptırdım” şeklinde konuştu.
Tıp Eğitim Merkezi açılacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararname ile yaklaşık 5 ay önce Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Evren Yaşar, Orta Anadolu’nun en iyi Tıp Eğitim Merkezi’nin Yozgat’a açılacağını duyurarak, “Tıp Eğitimi Merkezinin ödeneğini temin ettim. Burası maketlerle, simülasyon sistemlerin bulunduğu, sanal gerçeklik gözlüklerle sağlık bilimleri eğitimlerinde dünyada ne yapılıyorsa onun yapıldığı bir merkez olacak. Şu an tüm Türkiye’de 9 tane, bir tanesi Türk Silahlı Kuvvetlerinde 5 tanesi kamuda, geri kalanı da özel sektörde. İnşallah 10.su da biz olacağız. Haftaya bu işle ilgili de girişimlere başlayacağız. Buradaki amacım doktorlarımızın, sağlık çalışanlarımızın kente olan ilgisini artırmak ve mezun olan öğrencilerimin burada kalmasını sağlamak” dedi.
Yozgat için hayati bir protokol
Yozgat Şehir Hastanesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi arasında iş birliği protokolü için girişimlere başladığını da belirten Rektör Yaşar, protokolün Yozgat ve vatandaşlar için hayati bir öneme sahip olduğunu söyledi.
“9 Ocak’ta göletin ihalesi yapılacak”
Bozok Üniversitesi kampüs alanına yıllardır yapılması planlanan ve yılan hikayesine dönen gölet projesini de 5 ay gibi kısa bir süre içerisinde hayata geçirdiklerini ifade eden Rektör Yaşar, 9 Ocak 2024 tarihinde gölet ihalesinin yapılacağını duyurdu. Gölet projesinin DSİ kanalıyla gerçekleştirileceğini belirten Rektör Yaşar, kampüs alanının yeşillendirilmesi, sulama ve uzun yıllar su ihtiyacını karşılamak amacıyla projenin hayata geçirileceği müjdesini verdi.
Rektör ayrıca ulaşım sorununun çözümü için de çalışmalara başladıklarını sözlerine ekledi.
                                                 İHA / SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi