Yozgat Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, ASDEP  kapsamında hane ziyaretlerinin devam ettiğini söyledi.
36 BİN 510 HANEYE ZİYARET
İl Müdürü Neşeli, Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) personellerinin 36 bin 510 haneye ziyaret gerçekleştirdiğine dikkat çekerek, 42 bin 263 kişinin kayıt edildiğini, 27 bin 711 kişi ile görüşme yapıldığını kaydetti.
ASDEP ekiplerinin görüşme gerçekleştirdiği vatandaşları ulaşarak ihtiyaç duyduğu hizmete ilişkin rehberlik ve yönlendirme hizmeti sunduğunun altını çizen İl Müdürü Neşeli, yaptıkları her hizmetin odağında ailenin bulunduğunu vurguladı. İl Müdürü Neşeli, bütün çalışmaların merkezinde ailenin mutlu, müreffeh, birbirini destekleyen, kollayan yapısının korunmasını temel aldıklarını ifade etti. 
İHTİYAÇLAR TESPİT EDİLİYOR
İl Müdürü Neşeli, “Engellimizi, çocuğumuzu, yaşlılarımızı mümkünse kendi aile ortamında desteklemekten başlıyoruz. Mümkün değilse eğer diğer sosyal hizmet modellerimiz bunu takip ediyor. Bu kapsamda vatandaşlarımızın kamu hizmetlerinden etkin bir şekilde faydalanabilmeleri için arz odaklı sürdürdüğümüz Aile ve Sosyal Destek Programı (ASDEP) ile 2017 yılından bu yana aile ve bireylerin sosyal yardım ve sosyal hizmetlere olan ihtiyaçlarını tespit ederek, yapılan incelemeler sonucu bakanlığımızın uygun olan hizmet modellerini uyguluyoruz” dedi.
PERSONELLER SAHADA
ASDEP ile ihtiyaç sahibi tüm hanelere ulaşarak hayat koşullarını iyileştirmeyi hedeflediklerini belirten İl Müdürü Neşeli, “Kırmızı Yelekliler” olarak tanınan görevlilerin afet ve acil durumlarda da sıfırıncı dakikadan itibaren vatandaşa destek için sahada olduğunu hatırlattı. 
İl Müdürü Neşeli, “Aile Destek Programı (ASDEP); aile ve bireylerin, sosyal sorunlarının daha hızlı tespiti ile sosyal hizmetler ve sosyal yardımlar başta olmak üzere, kamu hizmetlerine daha hızlı erişimini sağlamak amacıyla tasarlanmış bir programdır. Bu programda vatandaşların herhangi bir talebi olmaksızın arz odaklı hizmet vermenin yanı sıra vatandaşın talebi doğrultusunda da hizmet verilmektedir” diye konuştu.
KURUMLARLA İŞBİRLİĞİ
Vatandaşların ihtiyaç duyduğu hizmetlere erişimini artırmak için diğer kamu kurum ve kuruluşları ile koordineli çalıştıklarına değinen İl Müdürü Neşeli şunları kaydetti:
“Alan taraması yapan ASDEP ekiplerimiz hane ziyaretleri ile vatandaşlara ihtiyaç duydukları hizmet ve konulara ilişkin bilgilendirme, rehberlik ve yönlendirme hizmeti sunuyor. ASDEP ekiplerimizce tespit edilen durumlar bakanlığımızın görev alanındaysa vatandaşlarımızın sosyal hizmet modellerinden faydalanması sağlanıyor. Bakanlığın görev alanı dışındaki durumlarda ise vatandaşlar ilgili kamu kurumlarına yönlendiriliyor.”
                     ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi