Kilo alımı artar
Diyetisyen Büşra Durak, kış mevsiminde alınan kilolara karşı vatandaşları uyardı.  Kışın kilo kontrolünün sağlanmasının ve kilo verebilmenin zorluğuna değinen Durak,  artan kalori alımı, kapalı alanlarda kalmaya bağlı olarak iştah artışı, karbonhidrat kaynaklarını tüketmeye karşı istek, depresif ruh hali ve motivasyonda düşüş gibi birçok sebep kışın kilo kontrolü sağlamayı zorlaştırdığına vurgu yaptı.
Kış mevsiminde metabolizmanın yavaşladığını, kalori yakımının düştüğünü ve kilo alımının kolaylaştığına değinen Diyetisyen Durak,  Metabolizmanın ana görevinin vücudu ısıtmak olduğunu, soğuğa direnç sağlamak amacıyla fazla enerji harcamadığını dile getirdi.
Besinleri doğru seçin
Diyetisyen Durak, besleyici değeri ve lif oranı yüksek, kalori içeriği düşük besinlerin tercih edilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Diyetisyen Durak, kış mevsiminde günlük 2 ve 2,5 litre arasında su tüketilmesi gerektiğine dikkat çekti.
Diyetisyen Durak, “Kış mevsiminde özellikle iştahımız artmakta, kilo alma eğilimi çok daha yüksektir. Az ve sık beslenerek kilo almaktan korunabiliriz ve iştahımızı kontrol altına alabiliriz. Vücut daha fazla ısınmak için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar ve beyin sürekli yemek yeme sinyallerini vücudumuza gönderir. Bu durumda bu sinyalleri aldığımızda besleyici değeri ve lif oranı yüksek ve kalori içeriği düşük besinler tercih etmeliyiz. Sıcak bir çorba, tarçınlı süt ve ballı bitki çayları bunlara örnek olabilir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlü tutarak kış mevsiminde soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarsan korunmuş oluruz. Yulafın içerisinde bulunan beta glukan, bağışıklık sistemini güçlendir, aynı zamanda yüksek derecede antioksidan etkiye sahip nar da bağışıklık sistemini güçlendirmede yardımcı olacaktır” dedi.
Dengeli beslenin
Durak, “Yeterli ve dengeli beslenme gün içerisinde her besin grubundan yeterli miktarda tüketmekle sağlanır. Böylece ihtiyacınız olan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri de almış olursunuz. Bunun için süt-yoğurt grubundan, et grubundan, tahıl grubundan ve sebze-meyve grubundan her gün yeterli miktarda tüketmeniz gerekmektedir. 
Meyve tüketin
Havalar soğudukça hareketsizlik ve su tüketimindeki azalma nedeniyle sindirim sisteminiz yavaşlar. 
Bu da bir yandan şişkinlik hissetmenize neden olurken bir yandan da kilo alımına neden olabilir. Bu yüzden posa tüketiminizi arttırmanız gerekmektedir. Bu dönemde posa kaynağı sebze ve meyvelere diyetinizde bol bol yer verin. Meyveleri kabuklu şekilde tüketmenin posa alımınızı bir miktar daha arttıracağını unutmayın. 
Suyu ihmal etmeyin
Soğuk havalarda içinizi ısıtacak çay, kahve gibi sıcak içeceklere daha çok yönelip, su tüketimini ihmal edebilirsiniz. Ancak hücrelerinizin görevlerini düzgünce yerine getirebilmesi için suya ihtiyacı var. Bu nedenle günlük 2.5-3 litre su tüketmelisiniz. Ayrıca fazla kafein alımı vücuttan ekstra su atılmasına neden olduğu için çay, kahve tüketimine de mümkün olduğunca dikkat etmelisiniz. Bu dönemde kafein içeren bu içecekler yerine C vitamini yönünden zengin olan kuşburnu, sindirim sistemini rahatlatan rezene, melisa, papatya, ıhlamur ve ısırgan otu çayı ve metabolizmayı hızlandıran, bağışıklık sistemini güçlendiren yeşil/beyaz çay gibi bitki çaylarını tercih edilebilir.
Metabolizmayı güçlendirin
Kış aylarında metabolizmayı güçlendirmek için özellikle antioksidan olarak da görev yapan A, C ve E vitaminlerinden yeteri kadar almak gerekir. Bu vitaminler bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmanızı sağlar. Bu aylarda bolca bulunan turunçgiller, havuç, brokoli, kabak, yeşilbiber, karnabahar, mandalina, nar, maydanoz, roka, tere gibi besinlerin tüketilmesi ile bu vitaminleri rahatlıkla sağlanabilir.
Egzersiz yapın
Soğuyan havaların egzersiz yapma konusunda sizi caydırmasına, hareketsiz bir yaşama yöneltmesine izin vermeyin. Bu dönemde hava şartları egzersizi kapalı mekana taşıma gereği doğurabilir. İyi havalarda yine açık havada yürüyüş yapılabileceği gibi eğer imkanınız varsa bir spor salonuna üyelik yapıp tüm aktivitelerden faydalanmanız iyi olacaktır. Ayrıca asansör yerine merdiven kullanmak, gün içerisinde kısa yürüyüşler yapmak gibi günlük yaşam aktiviteleri de bu durumda faydalı olacaktır” dedi.
                      ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi