Zararlılar henüz ekili alanlara inmeden, yıl içerisinde oluşabilecek muhtemel zararın önceden belirlenmesi, zararlı popülasyon yoğunluğunu tespit etmek amacıyla kışlak sürveyleri devam ediyor.
Tarım alanlarında hububat başaklarındaki özsuyu emerek, verimin büyük oranda düşmesine neden olan Süne, kışlaklarında takibe alındı.
Türkiye’nin en fazla hububat üretiminin yapıldığı Orta Anadolu bölgesinde, tarım alanlarında buğday başaklarındaki özsuyu emerek, verimin büyük oranda düşmesine neden olan Süne haşeresinin kışlaklarda tespitine yönelik çalışma başlatıldı. Yozgat merkez, Yerköy, Sorgun, Sarıkaya Akdağmadeni ve  Çayıralan’da hububatın en önemli zararlılarından olan süne ve kımıl ile mücadele çalışmaları kapsamında sonbahar kışlak sayımları yapıldı. 
Yozgat’ta buğdayın ana zararlısı olan süne ile mücadele çerçevesinde oluşturulan ekipler tarafından survey çalışmalarına aralık vermeden devam ediyor.
Kışlak sürveyleri Süne salgınını, salgının şiddetini tahmin edebilmek ve potansiyel kimyasal mücadele yapılacak alanların belirlenmesinde yararlanmak amacıyla her yıl, Sonbahar ve İlkbahar aylarında gerçekleştiriliyor. Mücadelenin etkinliğini ortaya koyabilmek için sonbahar kışlak sürveyinden de yararlanılıyor. 
Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya,  2024 yılı süne mücadelesi çalışmalarının 1 Merkez 13 İlçe Müdürlüğünde, 20 ekipte görevli 73 teknik personelle birlikte yürütüldüğünü söyledi.
Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü Bitki Sağlığı teknik personellerimiz tarafından Süne Kışlak Kontrolleri gerçekleştirerek yeni üretim sezonunda süne yoğunluğuna dair ön bilgi elde edildiğini dile getiren Özkaya,  sünenin kışlaktaki popülasyon yoğunluğunu belirlemek amacıyla Yerköy, Sorgun, Sarıkaya Akdağmadeni, Çayıralan ve Merkez’de bulunan kışlaklarda süne kışlak surveyinin tamamlandığını ifade etti.