Türk Kızılay Yozgat Şube personelleri, Genç Kızılay ve Kızılay Kadın Gönüllüleri Yozgat AFAD İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Hafif Arama Kurtarma Eğitimi" aldı.
Beş gün boyunca süren eğitimde Kızılaycılar; lojistik, intikal, güvenlik, telsiz eğitimi, uygulamalı tırmanış, iniş sedye eğitimi, uygulamalı sismik akustik dinleme eğitimi, uygulamalı yangın eğitimi vb. gibi daha birçok konudan oluşan eğitim sürecini başarılı bir şekilde tamamladı.
Türk Kızılay Yozgat Şube Başkanlığı Toplumsal Güçlendirme Uzmanı İbrahim Diler, Türk Kızılay'ın afetlere her an hazırlıklı olduğunu ve bu eğitimlerle sahip olunan bilgileri günümüz teknolojisi ile yenileyerek kendilerini güncellediklerini söyledi.
 Diler; "Türk Kızılay Yozgat Şube Başkanlığı personellerimiz, yardımcı kurullarımız olan Kızılay Kadın ve Genç Kızılay Teşkilatlarımızın üye ve gönüllüleri olarak ülkemizde meydana gelebilecek her türlü afet ve acil durumlarda hazır ve donanımlı olmanın gayreti içindeyiz. Türkiye Afet Müdahale Planı içerisinde Beslenme Hizmet Grubu Sorumlusu olmamızın yanında diğer hizmet gruplarında da destek hizmet grupları içinde yer alıyoruz. Bu nedenle olası bir afette her alanda yetkin olabilmek için Yozgat AFAD İl Müdürlüğümüz tarafından hafif arama kurtarma eğitimi talep ettik. AFAD İl Müdürlüğü uzmanları tarafından hem teorik hem uygulamalı verilen eğitimler çok personel ve gönüllülerimiz için çok faydalı oldu. Bu anlamda Yozgat AFAD İl Müdürlüğü 'müze bize böyle bir eğitim organizasyonu düzenledikleri için teşekkür ediyoruz" dedi.     SALİH AKGÜL
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi