Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen sempozyuma Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan,  Bozok Üniversitesi Rektörü ve UNİKOP Dönem Başkanı Prof. Dr. Evren Yaşar, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, KOP İdaresi Başkanı Dr. Murat Karakoyunlu Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Nuri Çelik, UNİKOP Üyesi Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Aksaray Üniversitesi, Kapadokya Üniversitesi, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi temsilcileri, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı yetkilileri ile Üniversitemiz akademik ve idari personeli katıldı.
KOP Bölgesi üniversiteleri arasında eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve toplumsal hizmet gibi alanlarda, üniversite-sanayi etkileşimini ve üniversite-şehir bütünleşmesini ileri düzeye taşımak ve ülkemizin gelecek vizyonuna ve kalkınma çabalarına katkı sağlamak amacıyla başkanlığı devralarak çalışmalarını yürüten Üniversitemizde 14 Kasım tarihinde düzenlenen sempozyumda “Sosyo-Ekonomik Kalkınma, Kırsal Kalkınma ve Turizm, Tarım Teknolojileri, İletişim Bilimleri, Yenilenebilir Enerji ve Sürdürülebilirlik” konuları ele alındı. 
Sempozyumda konuşan Bozok Üniversitesi Rektörü ve UNİKOP Dönem Başkanı Prof. Dr. Evren Yaşar, bereketli toprakları, zengin yer altı ve yer üstü kaynakları ve istikbali omuzlayacak milyonlarca genç nüfusu ile ülkemiz, kıymetli ve vaz geçilmez bir öneme sahip olduğunu belirterek  “Cumhuriyetimiz, devleti ve milleti ile artık her alanda kendisinden söz ettiren bir durumdadır” dedi.
İhtisas Üniversitesi olarak şehrimize ve bölgeye değer katıyoruz
Bozok Üniversitesi Rektörü Yaşar, 2006 yılında kurulan Yozgat Bozok Üniversitesi de eğitim-öğretim, AR-GE ve bilimsel çalışmalar yanında bölgesine değer katacak faaliyetleri sürdürmeye devam ettiğine vurgu yaparak İhtisas Üniversitesi olarak şehrine, bölgesine değer katacak adımlar atmaya devam ettiğine dikkat çekti. 
 Orta Anadolu’nun ve Türkiye’nin tam ortası: Yozgat
Bozok Üniversitesi Rektörü Yaşar konuşmasının devamında : “ Yozgat, Orta Anadolu’nun ortasında maden ve enerji kaynakları, termal turizmi, ilk milli parkı olan çamlığı, tarım ve hayvancılık alanında verdiği ürünler ile öne çıkan bir ilimizdir. 
Şehir olarak potansiyelimizin farkındayız. Eksikliklerimizin de farkındayız.
 Düzenlediğimiz bölgesel kalkınma sempozyumu, bilgilerimiz, çalışmalarımız ışığında potansiyelimizi görmek, eksiklerimizi tamamlamak amacına da matuftur. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza bağlı Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi bünyesinde çalışmalarını sürdüren ve bu yıl üniversitemizin dönem başkanlığını yaptığı UNİKOP ise KOP Bölgesi üniversiteleri arasında eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve toplumsal hizmet gibi alanlarda akademik ve idari işbirlikleri yapmayı daha da etkinleştirmek amacıyla bu üniversitelerin sahip olduğu kaynakları bir araya getirmek üzere kurulmuş bir birlikteliktir. Bu manada KOP ve UNİKOP bölgemiz ve şehirlerimiz için büyük bir fırsattır. 
Zira KOP’un çalışma alanına baktığımızda tarım, sanayi, ticaret, ulaşım, enerji gibi sektörleri güçlendirmek, eğitim, sağlık, kültür ve diğer sosyal hizmetlere erişilebilirliği artırmak gibi çok geniş bir alanda hizmet verdiğini görüyoruz. UNİKOP olarak bu alanların hepsinde gerçekleştireceğimiz güç birlikteliği büyük bir sinerji doğmasına vesile olacaktır” dedi. 
Rektör Prof. Dr. Evren Yaşar, 10’uncusu gerçekleştirilen Ulusal Kop Bölgesel Kalkınma Sempozyumunun bölge kalkınmasında öncü rol oynayacak adımların atılmasına vesile olacağını belitti.  Rektörümüz, İklim Değişikliği, Gıda Güvenliği, Akıllı Tarım Teknolojileri, Kırsal Kalkınma ve Turizm, Jeotermal Enerji, Kaz Yetiştiriciliği gibi çok farklı alanlarda tebliğlerin yer aldığı sempozyumun şehrimiz, bölgemiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olması  temennisinde bulundu. HABER MERKEZİ 
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi