Yozgat 22’inci Uluslararası Sürmeli Festivali Gastronomi Günleri etkinlikleri tamamlandı. Cumhuriyet Alanı’nda kurulan çadırda üç gün devam eden etkinlikte, yöresel damak tatları ile birlikte organik ürünlerin tanıtımı yapıldı, yemek yarışmaları yapıldı. Katılımcılara etkinlik süresince testi kebabı, arabaşı, bulgur pilavı gibi yöresel yemekler ikram edildi.
Yozgat 22’inci Uluslararası Sürmeli Festivali Gastronomi Günleri etkinliklerine ilgi yoğun oldu. Gün boyunca yapılan yarışmaları takip eden vatandaşlar, açılan stantlarda tanıtımı yapılan Akdağmadeni Salebi, Bozok Kahvesi, Şeker Pancarı haşlaması, turşu, mantar, girebolu suyu, süt, yoğurt, ayran gibi daha birçok yöresel ürünlerin tadına bakma imkanı buldu. Katılımcılara yöresel yemeklerin yapılışı konusunda da düzenlenen söyleşilerle bilgiler verildi.
“Yozgat Çok Zengin Bir Mutfağa Sahiptir”
Yozgat Kahveciler ve Lokantacılar Odası Başkanı Eyüp Coşgun, Yozgat’ın oldukça zengin bir mutfak kültürüne sahip olduğunu belirterek şöyle konuştu:
“Yozgat Gastronomi Günleri üç gündür yapıyoruz, düzenleniyor. Yozgat çok zengin bir mutfağa sahiptir. Bozok Yaylası biliyorsunuz kekik kokan toprakları desti kebabı, tandır kebabı, madımak, düğürcük çorbası dediğimiz çok çeşitli yemeklerimiz var. Bu yemekleri belediyemiz vasıtasıyla üç gündür halkımıza, dışarıdan gelen insanları tanıtıyoruz. Daha önce şehir dışında tanıttık, Ankara tanıtım günlerinde yaptık. Yozgat lezzetlerini Türkiye'ye, dünyaya her yere duyurmak istiyoruz.”
“Coğrafi İşaretli Ürünlerimiz, Tescilli Ürünlerimiz Gayet Fazla”
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse de şunları söyledi:
“Yozgat'ta yöresel lezzetlerimiz fevkalade fazla. Coğrafi işaretli ürünlerimiz, tescilli ürünlerimiz gayet fazla. Bunların başında testi kebabı, tandır kebabı, çömlek peyniri, ekmeklerimiz, balımız, omacımız, arabaşımız esas olan bunları tamam biz biliyoruz, kültürümüz geçmişten geliyor ama bunları, bu ürünlerimizi asıl olan diğer şehirlerde yaşayan vatandaşlarla buluşturabilmek ve aslında uluslararası bir pazarı açabilmek. Bu bağlamda da bu gastronomi etkinliklerini çok önemsedik. Bizim bildiğimiz yöresel lezzetlerimizi biz biliyoruz, bu başkası tanımıyor. Asıl amacımız burada tanıtmaktı. Bunu da başarmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi