Lise tercihleri, 20 Temmuz saat 17.00'ye kadar yapılabilecek, sonuçları 25 Temmuz'da ilan edilecek.
Öğrenciler, merkezi sınavla öğrenci alan okullar listesinden 10 okula kadar tercihte bulunabilecek. Merkezi yerleştirme, merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda puan üstünlüğüne göre kontenjan dahilinde yapılacak. Sınavla öğrenci alan okullarda Merkezi Sınav Puanının eşitliği halinde, sırasıyla Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne, 8'inci, 7'nci ve 6'ncı sınıflardaki Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne, 8'inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına, tercih önceliğine ve öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılacak.
İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Okullarda öğrencilere verilen psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin önemine vurgu yaptı.
Yazıcı, "Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih dönemi başladı. Bu dönem içerisinde çocuklarımız da velileri de biz de büyük bir heyecan yaşamaktayız. Öğretmenlik öyle kutsal bir meslektir ki, öğrencileriniz mezun olsa da öğretmenliğiniz bitmemektedir. Bu süreçte de siz rehber öğretmenlerimize büyük görevler düşmekte. Liselere Geçiş Sistemi (LGS) tercih döneminde çocuklarımızın yanında olacak ve onları doğru yönlendirebilmek için gerekli tüm desteği sağlayacağız” dedi.

Editör: Haber Merkezi