MMO Yozgat İl Temsilcisi İhsan Salman, LPG’li araçların dönüşümünde kullanılan tankların kullanım ömrünün 10 yıl olduğuna işaret etti.  Salman, “LPG araç sahipleri kendilerinin, ailelerinin ve trafikte seyreden diğer vatandaşların emniyeti için tüm tedbirleri almalıdır. Araçlarındaki LPG sistemini bütün olarak kontrol ettirmeli ve ömrünü tamamlamış tanklarını mutlaka yenisiyle değiştirmelidir” dedi.
Türkiye’de LPG’li araç sayısının üç buçuk milyonun üzerinde olduğu ve bunların arasında ömrünü tamamlamış yakıt tankları bulunan araç sayısının da gözardı edilemeyecek kadar yüksek olduğuna dikkat çeken Salman, şunları söyledi: “LPG'li araçların dönüşümünde kullanılan tankların kullanım ömrü 10 yıldır. LPG'nin korozyon etkisi 10 yıl olarak belirlendiğinden, ömrü dolan tankın değiştirilmemesi durumunda patlama riski oluşturmaktadır. Kullanım ömrü dolan tankların ve diğer gerekli tüm tadilatların yetkilendirilmiş otogaz dönüşüm firmaları tarafından değiştirilmesi gerekir. Değiştirilmeyen her tank, pimi çekilmiş bomba özelliği taşımaktadır. Bu nedenle ömrünü tamamlamış LPG tanklarının kullanımı halkımızın can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmaktadır. Tankların çarpma sonucunda yırtılması ve patlaması söz konusu değildir.”
LPG'li araçların, 10 bin kilometrede bir bakımının yapılması gerektiğini dile getiren Salman, vatandaşların küçük kontrollerle büyük masrafların önüne geçebileceğini kaydetti.
LPG TANKLARININ 
ÖMRÜ 10 YIL
LPG dönüşüm sistemlerinin doğru malzeme ve doğru montaj ile kullanıldığında güvenli bir yakıt olduğuna vurgu yapan Salman, "LPG tankının ömrü 10 sene olarak kabul edilse de yaptığınız kontrollerde LPG tankının üzerinde korozyon ve paslanma var ise tank ömrünün dolması beklemeden değiştirilmelidir. Yine aracın hareketli olması nedeni ile LPG tankı her gün sayısız titreşime maruz kalır. Bunun sonucunda tankı sabitleyen kayışlarda gevşemeler meydana gelir. Bağlama kayışlarının gevşemesi sonucunda LPG tankı hareket ederek bağlantı ayarlarının bozulmasına neden olmaktadır. Bu durum ise LPG tankı üzerinde bulunan multivalfin çalışma açısının bozulmasına ve bakır boruların zorlanarak kırılmasına neden olur. Bu nedenle LPG tankı bağlama kayışları sık sık kontrol edilmeli, gevşeyen kayışlar gerdirilerek tank sabit duruma getirilmelidir" diye konuştu.               SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi