Yozgat'ta deneme amaçlı mikoriza mantarı aşılanarak üretimi yapılan yağlık ayçiçeğinde verim artışı oldu. Doğada tabii bir şekilde bulunan ve üretim ve kullanımı giderek yaygınlaşan mikoriza mantarının çiftçi şartlarında kullanılarak verimi artırmak ve çevreye faydalı tarım yöntemlerini yaygınlaştırmak amacıyla ayçiçeğinde uygulandı.
Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, Türkiye’nin önemli tarım bölgeleri arasında bulunan Yozgat’ta ürünlerdeki verim artışına yönelik çalışmalar yaptıklarını söyledi.
İl Müdürü Özkaya,  “Mikoriza Mantarı; doğada tabii bir şekilde bulunan faydalı toprak mikroorganizmalarından spor mantarıdır. Bitki köklerine yapışıp bitkinin kökleri üzerinde ayrıca kendi kök uzantılarını oluşturmakta böylece bitki ile birlikte yaşayan kök sisteminin gerçek bir uzantısı gibi daha fazla kök salmasını sağlayarak köklerin giremedikleri ve uzanamadıkları yerlere girmekte ve orada bulunan bitki besin elementlerinin ve suyun bitki tarafından daha iyi alınabilmesini sağlamaktadır. Böylelikle üretim ve verim artışı sağlamaktadır. Bu faydalı spor mantarı steril ortamlarda çoğaltılarak uyur halde paketlenmektedir. Uygulamada kullanılan mikoriza mantarı, suya koyularak sporların canlı hale getirilerek tohuma kaplama şeklinde, fidelere uygulanacaksa daldırma şeklinde veya damlama sulamada sulama suyuna katılma şeklinde yapılmaktadır” dedi.
Yozgat ilk kez yağlık ayçiçeğinde Mikorizalı ekim yaptıklarına değinen Özkaya, mikorizasız ekim yapılan parselde dekardan 81 Kg verim alırken, Mikorizalı parsel ise dekardan 100 Kg verim alındığını ifade etti. 
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi