Merkez Ortaokulu öğrencileri uluslararası öğrenci projesinde önce okullarını sonra da Yozgat’ ı temsil ediyor.
 “Betonarme yapılar arasından çıkıp yeşille, toprakla yaşamak her çocuğun hakkıdır” ana fikriyle başlatılan "Green Schools and Flowers" steAm eTwinning  projesi  Ekim ayı itibariyle başladı.
İngilizce öğretmeni Ülkü Koç önderliğinde öğrenciler, proje kapsamında Türkiye’deki okulların yanı sıra Litvanya, İtalya, Bulgaristan, Romanya, Çek Cumhuriyeti ve Yunanistan' dan 20 okul ile yıl boyunca birlikte çalıştı. Öğrenciler, İletişim becerilerini, steAm kabiliyetlerini planlı çalışmalarla geliştirdi.
Disiplinler arası çalışmalar yaparak öğrencilerin eğlenerek öğrenmesini, web 2.0 araçları yoluyla güncel teknolojiyi eğitim hayatlarında kullanmayı, e Güvenlik kurallarının önemini ve günlük hayatlarında kullanmalarını amaçlayan proje kapsamında çocuklar başka ülkelerden akranlarıyla erken yaşta tanıştı.
Öğrenciler, İngilizce eğitimlerini yabancı ülkelerdeki arkadaşları ile iletişim kurarak ve ürettikleri videolar aracılığıyla gerçek hayatta kullanma fırsatı buldu. 
Proje çalışmaları kapsamında öğrenciler, öğretmenlerinin katılımıyla Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile işbirliği içinde "Dikey Tarım ve Uygulamaları" etkinliği gerçekleştirdi. 
Etkinlik kapsamında İl Tarım Müdürlüğü idarecileri öğrenci ve öğretmenlerle yakından ilgilenerek onlar için çok değerli bir eğitim verdiler ve güzel bir hatıra bıraktılar.  
İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya proje ortaklarına hitap etti. İl Tarım Müdürü Tanju Özkaya, Müdür Yardımcısı Ahmet Alataş, Şube Müdürü Selman Yıldırım ve mühendisler Hatice Asil ve Ülkü Ermetin’e Merkez Ortaokulu Müdürü Selim Yaman verilen eğitim ve değerli misafirperverlikleri için teşekkür etti. 
Program sonunda İl Tarım Müdürlüğü mühendisleri ile birlikte Merkez Ortaokulu ek binasında küçük bir 5B Sınıfı Bahçesi oluşturuldu. Çocuklara bitki yetiştirmenin püf noktaları uygulamalı olarak gösterildi. Çocuklar toprağa dokunup kendi bahçelerini ekti.
Merkez Ortaokulu Müdürü Selim Yaman, etwinning projesi ile sürdürülebilir enerji kaynaklarının kullanımı, çevre koruma konusunda  bilinçli olma, bilgisayar iletişim  teknolojilerini etkili kullanma, stem çalışmaları, yabancı dil becerilerinin gelişimi de göz önünde bulundurularak  multidisipliner bir yaklaşımla farkındalık kazandırmayı amaçladığını kaydetti.
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi