Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Mustafa Kozan,  Her yıl, 3-9 Eylül tarihleri arasında kutlanan ‘Halk Sağlığı Haftası' çerçevesinde açıklamalarda bulundu.
Başhekim Kozan, kanser ve bulaşıcı hastalıklardan korunma yöntemleri ile ilgili tavsiyelerde bulundu.
Halk sağlığı uygulamalarımın bireyin anne rahminden yaşamının sonuna kadar olan süreçte sağlıklı yaşam sürmesini ve hastalıklardan korunmasını hedeflediğini belirten Başhekim Kozan, günlük yaşantıda dikkat edilecek hususlar sayesinde birçok hastalıktan korunmanın sağlanacağını ifade etti.
Başhekim Kozan: “Vatandaşlarımız düzenli aralıklarla sağlık kuruluşlarında hipertansiyon, diyabet, obezite, kardiyovasküler hastalıklar ve kanser açısından değerlendirilmeli, taramalarını ve izlemlerini yaptırmalıdır” dedi. 
Başhekim Uz.Dr. Kozan, haftanın amacı halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür hale getirmek olduğunu belirterek, halk sağlığı hastalıkları önlemeyi, yaşamı uzatmayı ve sağlığı geliştirmeyi amaç edindiği vurgusunu yaptı. 
Başhekim Kozan, “Halk sağlığı, bireyi sağlıklı ve üretken bir şekilde tutarak toplumsal gelişmeyi sağlamayı hedefler. Bu hedefe ulaşmak amacıyla bireylerin sağlıklarını korumak ve geliştirmek için gereken tüm sağlık hizmetlerini sunmak esastır. Koruyucu hekimlik çalışmalarını yaygınlaştırmak, eğitimler düzenleyip toplum bilincini artırarak hastalıkları meydana gelmeden önlemek ve hayat standardını yükseltmek halk sağlığı çalışmalarının temel amaçlarıdır. Tercih ettiğimiz yaşam tarzı sağlığımızı şekillendirmektedir. Birçok hastalıktan korunmak için sağlıklı beslenmek, hareket etmek, sigara ve alkolden uzak durmak, düzenli uyumak, stresten kaçınmak gereklidir” şeklinde konuştu. 
                            HABER MERKEZİ