Her geçen sene daha fazla ilgi gören ve yaygınlaşan “TÜBİTAK Bilim Söyleşileri Programı” Türkiye’nin en ücra köşelerindeki okullara kadar ulaşma hedefine bir adım daha yaklaşmış görünüyor.
Bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetlerini yürüten araştırmacıların, okullarda öğrencilerle bir araya gelerek onları sahip oldukları mevcut bilgi ve birikimleriyle buluşturmasına imkân sağlayan programın, bilimin popüler yanlarıyla topluma yaygınlaştırılmasına da katkısı olduğu biliniyor.
 Program kapsamında Sarıkaya - Namık Kemal İmam Hatip Ortaokulu ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Bilim İletişimi” konulu söyleşide Yozgat Bozok Üniversitesi (YOBÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Atom ve Molekül Fiziği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata, “Moleküllerin Dünyasına Yolculuk” başlığı altında etkileşimli bir sunum yaptı.
 Etkinlik için okul adına TÜBİTAK Bilim Söyleşileri Programı temsilci görevi yürüten Fen Bilimleri Öğretmeni Kübra Akdoğan’ın takdimi ve Okul Müdürü Abdullah Arkan’ın selamlama konuşmasıyla başlayan toplantıda önce TÜBİTAK Bilim Söyleşilerini tanıtıcı “Bilim Dostu TÜBİTAK Videosu” öğrenciler ve öğretmenlerle birlikte izlendi.
 Yaptığı sunumda Prof. Dr. Mustafa Böyükata, öğrencilerin seviyesine uygun bir anlatım yöntemi izledi. Renkli kağıtlara çıktısını aldığı “Atom nedir? Molekül nelerden oluşur? Hava da molekül var mıdır? İlaçlar da mı moleküldür?” şeklindeki soruları rastgele çocuklara dağıttı ve tartışma başlattı.
 Yine benzer biçimde “su, tuz, karbondioksit ve metan” gibi küçük moleküllerin şekillerinin yer aldığı kağıtlardan da dağıtarak tartışmayı derinleştirmeye çalışan Prof. Dr. Mustafa Böyükata, atomun tanımı, moleküllerin oluşumu, moleküllerin yapılarındaki değişikliğin neler ifade ettiği gibi konularda keyifli sohbetler açtı.
 Öğrencilerin ilgisini hem kendi üzerinde hem de ele aldığı konular üzerinde tutmayı başarılı biçimde sağlayan Prof. Dr. Böyükata, öncü bilim insanlarının çalışmalarından verdiği örneklerle zenginleştirdiği konuşmasında kendi akademik hayatından ve yaptığı araştırma konularından da kısaca bahsetti.
 Çocukların coşkuyla takip ettiği söyleşide sonu gelmeyen ve bitmek bilmeyen sorularına da cevap veren Prof. Dr. Mustafa Böyükata’ya öğrencilerin tekrar ne zaman geleceğini de sormadan edemediler.
 Şenlik sonrasında Prof. Dr. Mustafa Böyükata’ya, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal imzalı teşekkür belgesi takdim edildi.
                      HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi