2021 yılında ihalesi yapılarak yüklenici firmaya teslim edilen ve 500 günlük sürede tamamlanması gereken Yozgat Bozok Stadı’nda çalışmaların durma noktasına gelmedi, son dönemlerde stada bir çivi dahi çakılmaması nedeniyle Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yüklenici firma ile ihale feshedildi. Geçtiğimiz hafta içerisinde Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan gelen heyet statta incelemelerde bulunarak tespit çalışması yapıldı. Stadın kaldığı yerden yeniden yapılması için önümüzdeki günlerde tekrar ihaleye çıkılacağı ve önümüzdeki yıl futbol sezonuna yetiştirilmesi planlanıyor. 
Yozgat Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, yani stadyumun normal ihalesinin yapım süresinin 500 gün olduğu bildirildi. 500 gün süre içinde bitirilmediği için Gençlik ve Spor Bakanlığının onayıyla uygun görüşüyle toplamda beş kez 285 gün uzatma verilmesine rağmen en son verilen beş aylık uzatmada stada bir çivi dahi çakılmadığı kaydedildi. Stadın yapılmayacağı kanaatine varılınca ise yasal süresinin de dolmasından dolayı tüm yasal formatları tamamlanarak ihalenin feshedildiği vurgulandı. Gençlik ve Spor Bakanlığının da acilen devreye girerek fesihten sonra müşavir firma için Bakanlığın tespit komisyonundan 15 kişilik teknik heyet gelerek stadyumun incelemelerde bulunduğu bildirildi. Edinilen bilgiye göre, ‘’Bakanlık tespit komisyonu statta eksik kalan işlerinin tespitini yaptılar. Mevcut ihalede Yozgat'ta kış nedeniyle tüm firmaların ihalesi devam etmiş olsa bile Kasım'ın 25’i ile Mart'ın 5’i arasında ihale kanununda yasal olarak müteahhitlerin çalışmak zorunda olmadıkları bir dönem. Yani o dönemde kış dönemi olduğu için oradaki yapılacak işler o dönemde yapılamıyor. Beton, tartan pist ve buna benzer bazı konular o mevsimde yapıldığı zaman düzgün olmuyor. O dönemde çalışılmıyor. Tam da fesih suresi bu çalışılamayan döneme rast geldi. Ancak mevcut durumda fazla bir gecikmeye, ekstra bir gecikmeye meydan verilmeyecek. Çünkü bu çalışılamayan dönemde tespitler ve firmanın şu ana kadar yaptığı iş ve yapılacak kalan işler tespit edildikten sonra ikmal ihalesine çıkılacak. İkmal ihalesinde kısa bir sürede yapılması durumunda çalışılamayacak dönemin sonunda hızlı bir şekilde başlanarak önümüzdeki yılın ortalarına doğru bitme noktasına gelecek. İnşaatın şu anda 61’ı tamamlanmış durumda. Geriye kalan yüzde 39’luk kısım var. 2-3 aylık bir sürede normal stadyum bitmiş olacak’’ denildi.
BAKANLIK KOMİSYONU İNCELEDİ
Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilileri Müteahhit firmanın hesabını kesebilmek için Bozok stadında tespit çalışmaları yaptılar. Tespitten sonra kalan işler ikmal ihalesine çıkıp stadyum tamamlanacak. 
Yetkililerden alınan bilgiye göre, ‘’İşlemlerin yapılması fetih hak edişinin düzenlenmesi, kalan işlerin yaklaşık maliyetinin çıkartılması da ihaleye girilmesi Ocak ayını bulacak. Yeni birim fiyatlar tespit edilmeden, hiçbir müteahhit de ihmale girmek istemeyecektir. Yozgat’ta çalışılmayan 25 Kasım 5 Mart kış dönemi var. İhale erken bile yapılsa o dönemde çalışılmayacak. İhale yapıldıktan sonra kalan kısımların yapım işine Mart ayı içerisinde başlanılacak. 
Stadın yapım işi için Spor Toto finansman olacağından dolayı ödenek sıkıntısı da bulunmuyor’’ denildi.                      Haber Merkezi

Editör: Hakimiyet Gazetesi