SGK İl Müdürü Adnan Ünal, beraberinde İl Müdür Yardımcısı Yunus Demir ile birlikte  Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası, Ziraat Odası, MÜSİAD ve Esnaf ve Sanatkarları Kredi Kefalet Kooperatifini ziyaret etti.
Ziyarette sigortalı çalışan kişi ve aile bireylerinin sağlık hizmetlerinden yararlanabileceği, cenaze yardımı, emzirme ödeneği, geçici iş göremezlik ödeneği, sürekli iş göremezlik geliri, ölüm geliri ve yaşlılık aylığı gibi çeşitli ödeneklerden faydalanabileceği aksi taktirde emekli olma hakkının olmayacağı, işsizlik sigortasından faydalanamayacağı, ihbar ve kıdem tazminatından yoksun kalacağı bilgisine dikkat çekildi. 
Ayrıca işverenin kayıt dışı işçi çalıştırması halinde yüksek tutarlarda idari para cezası uygulanacağı, sigorta prim teşviklerinin durdurulacağı, yaşanacak iş kazası ve meslek hastalıkları durumunda devlete ve işçilere karşı ağır idari ve adli yükümlülüklerle karşılaşacağına ilişkin bilgilendirme yapıldı.
İl Müdürü Ünal,  Bilgilendirme ve Rehberlik Faaliyetleri kapsamında sosyal güvenliğin önemi, kayıt dışı istihdamın olumsuz sonuçları, sosyal güvenlik hak ve yükümlülükleri, uygulanmakta olan sigorta primi teşvikleri gibi konulara ilişkin bilgi verdi.
İl Müdürü Ünal kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında rehberlik ve bilgilendirme faaliyetleri ve bu kapsamda kayıtlı istihdamın desteklenmesi projesi ile birlikte rehberlik ve farkındalık faaliyetleri yaparak toplumun tüm kesimlerine yönelik bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalara başladıklarını ifade etti. 
Kayıt dışı istihdamla mücadelede rehberlik ve bilgilendirme/bilinçlendirme faaliyetleri ile sosyal güvenlik bilincinin artırılması ve kayıt dışı istihdamın önlenmesinin hedeflendiğine dikkat çeken İl Müdürü Ünal, Rehberlik ve bilinçlendirme faaliyetlerini Ticaret ve Sanayi Odası, Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası, Ziraat Odası ve Esnaf Odaları başta olmak üzere meslek kuruluşlarını ziyaret ettiklerini dile getirdi.
                    ÇETİN MERMERTAŞ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi