Yozgat Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet İçöz Dünya Görme Günü dolayısıyla açıklamada bulundu. 
Günümüzde artan teknolojiyle görme bozukluğunun daha da fazlalaştığını belirten İçöz, göz sağlığı için uyarılarda bulundu. Açık havada daha çok vakit geçirilmesini öneren İçöz, bilgisayar ekranının ise 50 cm uzaklıkta olması gerektiğini aktardı.
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, tüm dünyada en az 2.2 milyar, Türkiye’de ise yaklaşık 8.4 milyon kişide görme bozukluğu bulunduğunu dile getiren  Göz Hastalıkları Uzmanı İçöz, göz hastalıklarını önlemek ve göz sağlığını korumak için şunları söyledi:
“Dünya görme günü, önlenebilir körlük ve görme kusurlarına farkındalık oluşturmak için düzenlenmektedir. Dsö verilerine göre, 1 milyardan fazla insanın önlenebilecek veya henüz tedavi edilmemiş görme bozukluğu bulunmaktadır. Bu nedenle toplumun her yaş grubu düzenli aralıklarla muayene olmalıdır.   Yenidoğan- 3 yaş arası mutlaka göz muayenesi yapılmalı.40 yaşından itibaren düzenli aralıklarla yılda 1 kez muayene gerekir. Çağımız teknoloji çağı, bilgisayarlar ve telefonlara ayrılan süre boyunca 20 dakikada bir 20 saniye boyunca uzağa bakılmalı. Çocuklarımızın fiziksel aktivitelerini gün ışığında geçirmeleri sağlanmalıdır.”                         HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi