Pfapa hastalığına yönelik temel tedavi yaklaşımının, çocuğa uygun tip kortizonun, etkin ve en az yan etkiye sahip dozda verilmesi gerektiğini belirten Dr. Kuzucu, erken tanı ve tedavinin önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca, hastalığın çocuk ve aile yaşamını ciddi şekilde etkilediğini ve bu nedenle erken dönemde iyi bir ayırıcı tanı yapılarak, etkin tedavi ile atakların sıklığının ve şiddetinin azaltılmasının ya da tamamen ortadan kaldırılmasının amaçlanması gerektiğini ifade etti.
Dr. Kuzucu, Pfapa hastalığı konusunda farkındalık oluşturarak, erken tanı ve uygun tedavi ile çocukların ve ailelerin yaşam kalitesini artırmayı hedeflediklerini belirtti.
Pfapa hastalığının sık tekrarlayan yüksek ateş, boğaz ağrısı ve ağızda aft gibi semptomların seyir gösterdiğini söyleyen Sorgun Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uz. Dr. Selin Kuzucu, bu hastalığın çocukluk çağında en sık görülen romatizmal bir hastalık olduğunu belirtti. 
Pfapa hastalığının sebebinin bakteri kaynaklı olmadığına da değinen Kuzucu, antibiyotiğin tedavide yerinin olmadığını söyledi. Kuzucu, bu hastalıkta temel tedavi yaklaşımının çocuğa uygun tip kortizonun, etkin ve en az yan etkiye sahip dozda verildiğini açıkladı.
Hastalığa bağlı yaşanılan en büyük sıkıntının çocuğun ve ailenin hayat kalitesini ciddi manada düşürdüğünü de belirten Kuzucu, erken tanı ve tedavinin önemli olduğunu ifade etti.
 Kuzucu, “Bu açıdan erken dönemde iyi bir ayırıcı tanı yapılarak, etkin tedavi ile atakların sıklığının ve şiddetinin azaltılması ya da tamamen ortadan kaldırılması asıl amacımız olmalıdır.” dedi.  İHA
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi