Geçtiğimiz yıllarda pandemi gölgesinde kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu yıl tedbirlerin gölgesinde kalmadan çeşitli etkinliklerle kutlandı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına çelenk sunma töreniyle başladı.
Öğrenciler bugüne özel temsili olarak Valilik Makamı başta olmak üzere Belediye Başkanlığı, Cumhuriyet Başsavcılığı, Rektörlük, İl Emniyet Müdürlüğü, il Jandarma Komutanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü makamlarına geçerek duygu ve düşüncelerini paylaştılar.
Çelenk Sunma Töreninin ardından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama Programı Yozgat cumhuriyet meydanına Vali Mehmet Ali Özkan, Belediye Başkanı Kazım Arslan, il protokolü, öğretmenler, veli, öğrenciler ve vatandaşların katılımıyla kutlandı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı. 
Müdür Altınkaynak, ''Bağımsızlığı karakter edinmiş, ezelden beri hür yaşamış ve gelecekte de hür yaşama azim ve iradesinde olan necip milletimizin 104 yıl önce Atatürk'ün önderliğinde tutkuya dönüşen bağımsızlık mücadelesinin en önemli kararlarından birisi olan TBMM'nin açılış yıl dönümünü hep birlikte, bir defa daha huzur ve coşku içerisinde kutlamanın mutluluğu ile hepinizi saygıyla selamlıyorum. İstiklal mücadelemizin başarıya ulaşması için tek çözüm yolunun Milletin egemenliğini, milletin iradesini dikkate alarak yeni kurulacak Türk Devleti'nin milli egemenlik, millî irade gibi esaslara dayanmasının gerekliliği ve zaruretine inanan Atatürk; Amasya Genelgesi ile ilan olunan Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır. İlkesinden hareketle bu süreçte Erzurum ve Sivas kongrelerini düzenlemiş ve bu ilke, 23 Nisan 1920'de açılan TBMM'nin ve yeni Türk Devleti'nin temelini teşkil etmiştir. Millet, kendisini oluşturan bireylerin toplamından farklı olarak onların birleşip, kaynaşmasından oluşmuş ve ortaya çıkmış, bağımsız bir kişiliği olan en gelişmiş toplum düzenidir. Egemenlik ise milletin genel ve bölünmez iradesidir. 
Bu nedenledir ki; egemenliğin bir şahsa veya zümreye ait olması ile milli egemenlik asla bağdaşmaz. 
Çünkü, milletin dahil edilmediği ve katılmadığı kararların milletin kişiliğini ve iradesini hiçe saymak anlamına geleceği bir gerçektir. Milli Egemenlik, milletin kaynaşması ve değer duygusu kazanması açısından da oldukça önemlidir” ifadelerini kullandı.
Öğrencilere seslenerek konuşmasını sürdüren Müdür Altınkaynak, “Milletin iradesinin kurumsallaşması ve hâkim kılınmasını hedefleyerek, TBMM'nin açılış gününün Atatürk tarafından çocuklara bayram olarak armağan edilmesi oldukça anlamlıdır. Çünkü sizler, milletimizin gurur kaynağı, sevinci ve umudusunuz. Bizim varlığımız sizinle anlamlıdır. Sizler vatan toprağının en manidar ve güzel çiçeklerisiniz. 
Bizim çabamız ise hep çiçekler kadar güzel ve güleç kalmanızı sağlamaktır. Bu coşku ve bu sevinç yüreğinizden hiç eksik olmasın. Sizlere gülmeyi, sevmeyi ve sevinmeyi hak ettiren bir ecdadın torunları olduğunuzu asla unutmayın. Her gününüzün 23 Nisan kadar coşkulu, gözünüzün, gönlünüzün ve geleceğinizin daha da aydın olması dileği ile saygılar sunarım” dedi.
Müdür Altınkaynak’ın konuşmasının ardından program, şiirlerin okunması, ilkokul öğrencilerinin dans gösterileri, sportif yarışmalar ve izci grubunun gösterileriyle devam etti.
Müdürlükte düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Özkan, Başkan Kazım Arslan tarafından takdim edildi. HABER MERKEZİ 
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi