Yozgat Belediyesi vatandaşlar tarafından taziye, bayramlaşma, mevlit okutma, kına, toplantı, asker uğurlama, kadınlar toplantısı ve özel programlarda kullanılması için iki ayrı salon konsepti ile inşa edilen Yukarı  Nohutlu Mahalle Konağı’nı mahalle sakinlerinin hizmetine sundu.
Yozgat Belediyesi "Her Mahalleye Bir Konak Projesi" çerçevesinde çalışmalarını sürdürüyor.  Belediye, kentin tarihi dokusunu yansıtacak şekilde inşa edilen mahalle konaklarını bir bir halkın hizmetine sunuyor. Tarihi ve kültürel miras çalışmalarıyla dikkat çeken Yozgat Belediyesi, kente kazandırdığı mahalle konaklarıyla mahalle sakinlerinin konak kültürünü, gelenek ve göreneklerini gelecek kuşaklara aktarılması adına önemli bir görev üstleniyor. 
YUKARI  NOHUTLU 
MAHALLE KONAĞI
Yozgat Belediyesi tarafından inşa edilen Yukarı Nohutlu Mahalle Konağı hizmete açıldı.
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, "Her Mahalleye Bir Konak" projesi çerçevesinde mahalle konağını Yukarı Nohutlu Mahallesi’ne yaptıklarını söyledi.
Başkan Köse, mahalle kültürlerini yaşatmak adına mahalle konaklarını  inşa ettiklerini kaydetti.
Başkan Köse, " Yukarı Nohutlu Mahalle Konağımızın açılışını hemşehrilerimizin yoğun katılımlarıyla ve dualarla yaptık. Söz verdiğimiz gibi şehrimize ve hemşehrilerimize hizmet ettik ve etmeye devam edeceğiz.Şehrimize ve Hemşehrilerimize Hayırlı Olsun. Osmanlı ve Selçuklu mimarisi ile mahallelerimizde inşa ettiğimiz mahalle konaklarımızı hemşehrilerimizin hizmetine sunmaya devam ediyoruz. Yapım çalışmalarını tamamladığımız Yukarı Nohutlu Mahalle Konağı’mızı hizmete açıktık. Her mahallemizde sosyal ve kültürel etkinliklerin yapılacağı mahalle konağı projelerimize ara vermeden devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.
MAHALLE KÜLTÜRÜ 
HAYAT BULUYOR
Başkan Köse, kentin tarihi ve kültürel dokusuna uygun mimariyle inşa edilen Mahalle Konaklarında mahalle sakinlerinin sosyal ve kültürel etkinliklerini gerçekleştirdiklerine değindi.
Osmanlı ve Selçuklu Mimarisini yansıtan tarihi konakları her mahallede inşa ederek vatandaşların  hizmetine sunduklarına dikkat çeken Başkan Köse, “Şehrimizin her bir mahallesinde yapımının tamamlanması ile faaliyete başlayan konaklarımız hemşehrilerimizin hizmetine sunuluyor.  Bu konaklarımızda hemşehrilerimiz söz, kına, nişan gibi etkinliklerini ücret ödemeksizin yapabiliyor. Hüzni Baba Konağı, Erbazlar Konağı, Zarife Nine Konağı, Fazlı Hafız Kültür Evi ve Konağı, Fatih Mahalle konağı, Tuzkaya Mahalle Konağı halihazirda hemşehrilerimizin etkinliklerini yapabiliyor” diye konuştu.
                   ÇETİN MERMERTAŞ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi