Yozgat Belediyesi Bozokspor Kulübü Başkanı Celal Köse hafta sonu oynanan Murat 2020 Genç Spor maçında çıkan olayların takipçisi olduklarını belirterek Türkiye Futbol Federasyonu’nu (TFF) göreve davet etti.

Bölgesel Amatör Lig (BAL) 11. Grup’ta liderliğini sürdüren Yozgat Belediyesi Bozokspor, ligin 19. haftasında Pazar günü Bingöl temsilcisi Murat 2020 Gençspor ile deplasmanda karşı karşıya geldi. Müsabaka öncesi yaşanan saha olayları nedeniyle karşılaşma 25 dakika geç başladı. Karşılaşma boyunca da gergin anların yaşandığı müsabakada Yozgat Belediyesi Bozoksporlu oyunculara toplam 11 sarı kart ve 3 kırmızı kart çıkarken olaylı maçı Bingöl temsilcisi Murat 2020 Gençspor takımı 4-0 kazandı.

Karşılaşma sonrası sükûnetini koruyan ancak yaşanan algı operasyonları sonrası suskunluğunu bozan Yozgat Belediyesi Bozokspor Kulüp Başkanı Celal Köse, yaşanan olayların takipçisi olduklarını söyleyerek Türkiye Futbol Federasyonu’nu göreve çağırdı. Kentin ve Yozgat sporunun sahipsiz olmadığını ifade eden Köse, Murat 2020 Gençspor karşılaşmasında yaşanan olaylarda güvenlik zafiyetinin hat safhada olduğunu ve Diyarbakır bölgesi hakemlerinden Onur Sekman’ın karşılaşma boyunca rakip lehine yanlı tutum sergilediğini ifade etti.

Karşılaşmada yaşanan olaylarla ilgili yasal işlemlere de başladıklarını anlatan Başkan Köse, taraftarları sağduyuya davet ederek 3. Lig için kenetlenmelerini istedi. Yozgat Belediyesi Bozokspor’un ligi şampiyon olarak tamamlayacağını da belirten Köse, son hafta oynanacak 12 Bingölspor karşılaşmasına şampiyonluğu garantilemiş olarak çıkacaklarını söyledi.

“Hakemin yanlı tutumu karşılaşma boyunca devam etti”

Hafta sonu Bingöl’de Murat 2020 Genç Spor Kulübü ile oynanan karşılaşmayı yöneten Diyarbakır bölgesi hakemlerinden Onur Sekman’ın yanlı tutum sergilediğini söyleyen Yozgat Belediyesi Bozok Spor Kulubü Başkanı Celal Köse, “Yani vicdanı olan, insafı olan hiçbir hakemin yapmayacağı hatalar var ortada. Zaten maç öncesinde Genç Murat taraftarı ortamı çok gerdi. Sanki burada bir iş başlarına gelmiş gibi, sanki burada onlar dışlanmış gibi, sanki olayı başka bir siyasi veya başka bir etnik kökene bağlamış gibi kendi aralarında Yozgat Belediyesi Bozokspor’u hedef aldılar. Bu yazıktır, günahtır. Maç öncesi çok gerdiler ve maç esnasında daha oynanmadan, yüzlerce insanın sahada cirit atması ve bizim hocamızı dövmeleri diğer oyuncularımızın ısınma esnasında torpil fırlatmaları ve onları tahrik etmeleri, onların üstüne yürümeleri bu kolay yutulur bir şey değil. Yazıktır, günahtır. Maç 25 dakika geç başladı. Maçın başlamasıyla yanlı ve taraflı yönetim hala devam etti. BAL’da böyle bir şey var mı? Sekiz puan farkla lidersin. Ligin en iyi oyuncularına sahipsin. Ligin en iyi takımısın. Ve bir sıkıntın yok. Durup dururken niye 11 tane sarı kart yiyesin, 3 tane kırmızı kart, var mı böyle bir şey? Orada taraflı bir hakem vardı. Hakem sen, ,bunun vebalini  bu dünyada vermeyebilirsin ama ahirette ne yapacaksın. Biz gereken her türlü hukuki işlemleri başlatacağız.” dedi.

“Güvenlik zafiyeti hat safhadaydı”

Karşılaşmada güvenlik zafiyetinin hat safhada olduğunu ve yaşanan olaylarla ilgili Türkiye Futbol Federasyonunu göreve davet ettiklerini söyleyen Başkan Köse, “Sahada olmaması lazım gelen ne kadar adam varsa sahanın içinde. Emniyetimiz ne yapıyor bu arada? Bir güvenlik zafiyeti de var. Maç başlayacak, 20 dakika geçmiş hala maç başlamıyor. Sahanın içinde emniyetten başka herkes var. Biz İçişleri Bakan Yardımcımızı aradık, Bingöl valimizi aradık ve olaylarla ilgili uyardık. Biz hiç taraftar götürmedik ki ortam gerilmesin diye. Kavga çıkmasın diye. Sadece teknik ekip ve futbolcularımız var. Nerede kardeşlik? Nerede barış? Taraftarımız olsa desen ki taraftarlar birbirine girdi. Futbolcu çıkmış işini yapıyor. Niye bu kadar güvenlik zafiyeti var? Yazıktır günahtır, bu şehrin emeği var, bu şehrin emeğini kimseye yedirmeyiz biz. Öyle kolay değil. Yozgat, sahipsiz değil, spor sahipsiz değil. Bunların bir bir hesabını soracağız. Ortamı germesinler. Herkes adam gibi çıksın maçını oynasın. Yener ya da yenilirsin o ayrı bir şey. Ayak oyunlarıyla kavgayla olmaz bu işler. Hileyle, hurdayla olmaz bu işler. Federasyonu da göreve davet ediyorum. İlgili herkesi göreve davet ediyorum. Ve her türlü yasal işlemleri de başlatacağız. Ne gerekiyorsa onu yapacağız. Biz susuyorsak efendiliğimizden susuyoruz. Bizim de sabrımız var. Sabrımızı da taşırmasınlar.” şeklinde konuştu.

“3 puanımız gasp edildi, Bingöl’de kıyım vardı”

Hala 5 puan fark ile lider olduklarını ve ligi şampiyonlukla tamamlayacaklarını da belirten Başkan Köse, taraftarın kenetlenmesini istedi. Başkan Köse, “Taraftarımız da şöyle bir kitlensin artık, tüm dinamikler harekete geçsin. Bu fırsattır. Beş puan öndeyiz, Tamam üç puanımız böyle gitti, alındı, zorla gasp edildi resmen. Orada kıyım oldu. Ama 5 puan farkla hala lideriz. Kim ne derse desin. Belki de daha ileride daha fazla açacağız makası ve Allah'ın izniyle biz söke söke şampiyon olacağız. Yani taraftarımız da dirayetli olsun, güçlü olsun, sımsıkı olsun. Şehrinin, takımının böyle arkasında zımba gibi dursun. Biz de onlardan almış olduğumuz güçle daha fazla inşallah mücadele verelim.” ifadelerine yer verdi. iha

Editör: Hakimiyet Gazetesi