AK Parti ile MHP yerel seçimlerde 30 büyükşehir haricinde 29 ilde ittifak yapacak. MHP 24 ilde AK Parti adaylarını, AK Parti de beş ilde MHP adaylarını destekleyecek. Yozgat’ta AK Parti ve MHP ayrı ayrı aday çıkaracak.
Yozgat’ta AK Parti ile MHP 31 Mart 2024 seçimlerinde ayrı ayrı aday çıkararak, birbirleriyle yarışacak.
AK Parti ve MHP’nin içerisinde yer aldığı Cumhur İttifakı’nın işbirliği yapmayacağı iller açıklandı. Listeye göre Yozgat’ta ittifak yapılmayacak.
2024 yılının Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde AK Parti ve MHP, bazı illerde tek aday bazı illerde de kendi adayıyla yarışacak.
Yerel seçimlerde AK Parti ve MHP, 29 ilde ittifak yapacak. İttifak yapılmayacak iller arasında Yozgat’ta yer aldı. 
MHP’nin AK Parti’nin adayını destekleyeceği iller Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Artvin, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çanakkale, Çorum, Edirne, Giresun, Hakkari, Iğdır, Kırşehir, Muş, Rize, Siirt, Sinop, Şırnak, Tunceli, Yalova ve Zonguldak olarak açıklandı.
AK Parti ise 5 ilde MHP’nin adayını destekleyecek. Bu iller Erzincan, Bartın, Kars, Kırklareli ve Osmaniye olarak belirlendi.
AK Parti ve MHP, 22 ilde ise kendi adaylarıyla seçime dahil olacak. Bu iller Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Bayburt, Bolu, Çankırı, Düzce, Elazığ, Gümüşhane, Isparta, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kilis, Kütahya, Nevşehir, Niğde, Sivas, Tokat, Uşak ve Yozgat olarak belirlendi.
Erzincan’da AK Parti ile MHP'nin ortak belediye başkan adayının ise mevcut Belediye Başkanı Bekir Aksun olması bekleniyor.
ADAYLAR HAFTAYA 
AÇIKLANACAK
Öte yandan Ak Parti ve MHP 31 Mart seçimleri için belediye başkan adaylarının belirlenmesine yönelik çalışmalarını da hızlandırdı. AK Parti’de önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yozgat teşkilatı ile bir araya geldi. Parti genel merkezinde gerçekleştirilen toplantıda teşkilat üyelerine isimler soruldu.  AK Parti İl Başkanı Çelebi Altuntaş, AK Parti Milletvekilleri Abdulkadir Akgül, Süleyman Şahan, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, İl Genel Meclisi Başkanı İskender Nazlı, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Erva Kevser Yurtlu, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Mücahit Necmettin Doğan’ın katıldığı temayül yoklamasına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan geniş kapsamlı bir değerlendirme yaparak aday ismini belirleyecek. AK Parti ilçe ve belde belediye başkan adayları konusunda da son aşamaya geldi. İlçe ve beldeler için adayların büyük ölçüde belirlendiği öğrenildi.
MHP’de adayların belirlenmesi noktasında yoğun bir çalışmaya girdi. MHP Yozgat Milletvekili Ethem Sedef ve teşkilat başkanları adaylar konusunda ince eleyip, sık dokuyor. MHP’nin de belediye başkan adayını önümüzdeki hafta içerisinde açıklaması bekleniyor.
                     ÇETİN MERMERTAŞ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi