Yozgat Şehir Hastanesi’nde “3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası” çerçevesinde, vatandaşlara organ bağışına teşvik edilmesi amacıyla stant kuruldu. ‘Altın kalbiniz toprak olmasın’ temasıyla gerçekleştirilen etkinlikte vatandaşlar bilgilendirildi.
Yozgat Şehir Hastanesine muayeneye gelen vatandaşları bilgilendirme broşürü dağıtılıp organ bağışının önemi hakkında detaylı bilgilendirmeler yapılarak vatandaşların organ bağışı başvuruları alındı.
FARKINDALIK ARTIYOR    
Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Mustafa Kozan, her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında düzenlenen organ bağışı haftası etkinlikleri sonrası organ bağışında bulunan vatandaş ve sağlık çalışanı sayının arttığını söyledi.  
Başhekim Kozan, “ 18 yaşını doldurmuş ve akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışında bulunabilir” dedi. 
Canlı vericilerin karaciğer ve böbrek bağışı yapabildiği, bağışçıların resmi olarak organ bağış kartı alıp bağışta bulunabileceği hatırlatan Başhekim Kozan, Organ Bağışı Haftası kapsamında Yozgat Şehir Hastanesinde stant açıldığını ve vatandaşların bilgilendirildiğini aktardı.
KALBİNİZ TOPRAK OLMASIN
Başhekim Kozan “Altın kalbiniz toprak olmasın” temasıyla “Her yıl organ bağışına dikkat çekmek için çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Geçen sene organ bağışı gönüllüsü oldum. Tüm vatandaşlarımızı da organ bağışı gönüllüsü olmaya davet ediyorum.  Çeşitli broşürlerle hastanemize gelen vatandaşlara bilgilendirme yapıldı. Ayrıca konferans salonumuzda personelimize organ bağışı konusunda eğitim verildi. Şimdiden bağışta bulunan herkese teşekkür ediyorum. Altın kalbiniz toprak olmasın” şeklinde konuştu.
DUYARLI DAVRANALIM
Başhekim Kozan, açıklamasında şunları kaydetti:
“Organ bağışı bir kalbin yeniden atması, yepyeni bir hayatın filizlenmesidir. Organ bağışı sayesinde birçok kişinin hayat kalitesi yükselirken bir o kadar kişinin de hayata tutunması sağlanıyor. Organ bağışı konusuna toplum olarak hassasiyet göstermeli, organ nakli gerektiren hastalıkların her an bizim ve sevdiklerimizin başına gelebileceğini unutmamalıyız. Yaşarken de yaşamdan sonra da başkalarına yardım etmek bizim elimizde. Bu konuda duyarlı davranmak hepimizin toplumsal sorumluluğudur.” 
33 BİN KİŞİ NAKİL BEKLİYOR
Türkiye’de  son 11 yılda 74 bin 704 organ nakli oldu. Bunların  52 bin 258'ini böbrek, 20 bin 671'ini karaciğer, 1210'unu kalp, 320'sini akciğer, 198'ini pankreas ve 47'sini ince bağırsak nakilleri oluştururken güncel olarak 33 bin 71 kişi organ nakli bekliyor.
                            SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi