Araştırma, eğitim-öğretim ve bilgi paylaşımı gibi birçok konuda iş birliği yapılması, tecrübe ve kapasitelerin ortak kullanılması gibi amaçlarla 2021 yılında kurulan ve bu kapsamda faaliyetlerine devam eden AÜB, Birlik üyesi üniversitelerin bulunduğu illerde, 06– 23 Mayıs 2024 tarihleri arasında “AÜB Üniversite Tanıtım Fuarları” düzenleyecek.
Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Evren Yaşar, ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi, Anadolu Üniversiteler Birliği’ne üye üniversitelerin katılımıyla ‘Üniversite Tanıtım Fuarı’nın düzenleneceğini söyledi. 
Rektör Yaşar, “Üniversitemizin de üyesi bulunduğu Anadolu Üniversiteler Birliği tarafından, 06 - 23 Mayıs 2024 tarihleri arasında ‘Üniversite Tanıtım Fuarları’ düzenleniyor. Anadolu Üniversiteler Birliği’ne üye Kayseri Abdullah Gül Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Malatya İnönü,   Üniversitesi, Elazığ Fırat Üniversitesi, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve Amasya Üniversitesi, Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin katılacağı üniversite tanıtım ve tercih fuarının Yozgat ayağını üniversitemiz öncülüğünde ve desteğinde 10 Mayıs 2024 tarihinde  Cumhuriyet Binası’nda gerçekleştireceğiz” dedi.  
Rektör Yaşar,  üniversitelerin alanında uzman personel eşliğinde açılacak tanıtım stantlarını ziyaret edecek olan öğrencilere ve ailelerine, sahip oldukları bölüm ve programlar, üniversitelerce sunulan imkanlar, ulaşım ve barınma olanakları gibi bir çok konuda bilgi verileceğini aktardı.
Fuarın, üniversitelerin gençlerle buluşturulması, onların doğru tercihler yapabilmeleri bakımından önemli bir fırsat olduğuna değinen Rektör Yaşar,  üniversite adayı öğrencilerin üniversiteleri daha yakından tanıyabilmeleri, merak ettikleri tüm konuları stantlarda görevli akademik ve idari personellere doğrudan  sorarak kaynağından doğru bilgi alabilmeleri, aldıkları bu bilgiler ışığında daha doğru ve tutarlı tercihler yapabilmelerine katkı sağlanması amacıyla gerçekleştirilecek fuarlara tüm üniversite adaylarını, velileri, rehber öğretmenleri, psikolojik danışmanları ve eğitimcileri beklediklerini sözlerine ekledi. 
                       ÇETİN MERMERTAŞ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi