MMO Yozgat İl Temsilcisi İhsan Salman  asansör kullanıcılarının asansörlere yapıştırılan etiketlere dikkat etmeleri gerektiğini aktardı. Salman, "Asansörlerde kırmızı veya sarı etiket varsa o asansörü kullanmayın" çağrısında bulundu.
Salman, “Asansörlerde mavi ve yeşil etiketler uygun etiketlerdir. Kırmızı ve sarı etiketler ise uygunsuz etiketlerdir. Bir asansör kırmızı ve ya sarı etiket almış ise bunun süresi dolmadan hızlı bir şekilde revizyonunun yapılıp, tekrar kullanıma uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Kırmızı ve ya sarı etiket alan asansör, mavi renge dönerse ondan sonra kullanıma açılması gerekmektedir. Vatandaşlarımızın, bina yöneticilerimizin ya da kurumun teknik yöneticilerinin bunlara kesinlikle dikkat etmesi gerekmektedir. Normalde asansörün mühürlenmesi gerekiyor. 60 günlük bir revizyon süresi var. Bu süre sonunda halen kırmızı etiketli ise o asansörün mühürlenmesi gerekiyor. 60 gün kullanıp, 60. gün yaptırılması değil, bu süre asansörün yaptırılması gereken bir süredir. Bu süre içerisinde asansör kullanılmamalı. Kırmızı etiketli asansörün kapatılarak biran önce revizyonunun yapılması gerekiyor” dedi.
Yöneticiler sorumlu
Salman, binalarda kullandırılan kırmızı ve sarı etiketli asansörlerden tamamen yöneticilerin sorumlu olduğunu aktardı. Salman; “Asansör kullanıcısının, bir bina yöneticisinin ya da bir kurum yöneticisinin asansörün teknik konularından anlaması mümkün değildir. Asansör yöneticisine düşen iki görev vardır. Birincisi asansör bakımını ehliyetli, sertifikalı merdiven altı olmayan işinde uzman bir bakım firmasına yaptırmaktır. Bundan sonraki yükümlülük bakım şirketindedir. Aylık rutin bakımlarını yapmakla yetkilidir. Yıllık kontrollerini yaptırmak ile de bina yöneticisi görevlidir. Yönetici asansörün kontrolünü yaptıracak, eğer etiket kırmızı ise o asansörü kullandırmayacak. Bununla ilgili tamamen yönetici sorumludur" ifadelerini kullandı.                                    SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi