Yozgat Belediyesi’nin asrın projesi olarak nitelendirdiği “Büyük Altyapı Yenileme Çalışmaları” şehrin farklı bölgelerine hızla devam ederken çalışmaların tamamlandığı bölgelerde de asfalt serim çalışmaları sürüyor.
Kent genelinde yıpranmış ve kullanım ömrünü tamamlamış 250 kilometre içme suyu hattı ve kanalizasyon hattının yenilenmesi için Yozgat Belediyesi tarafından başlatılan büyük altyapı yenileme çalışmalarının yüzde 70’i tamamlandı. Proje çerçevesinde kayıp kaçak oranın en aza indirilmesi için asbestli borular değiştiriliyor.
Çalışmalar yüzde 70 seviyede
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, projenin Yozgat geleceğine bırakılacak en önemli miraslardan olduğuna değindi. Başkan Köse, “Bu işe başlamadan önce vatandaşlarımıza karşı sorumluluğumuzun olduğunu bilerek başladık. Belki kimsenin cesaret edip de giremediği şehrin altyapısına cesaret edip biz girelim dedik. Bir taraftan isale halatlarında bir taraftan da ana caddelerde çalışmalarımız hızıyla devam ediyor. Çalışmalarımızı yaparken de ara bağlantılar da yaptığımız yerlerin de asfaltlarını en son halini alacak şekilde, konforlu bir şekilde serip vatandaşımızın hizmetine sunuyoruz. Özellikle ana caddelerimizdeki asfalt yamalıklarımızı da yaparak trafiği rahatlatıyoruz ki vatandaşlarımız sorun yaşamasınlar. Hamdolsun şu an da yüzde 50 seviyesini geçtik. Tabii bu bir süreç devam edecek. Ama bittikten sonra da şehrimiz daha yaşanabilir bir hale gelecek” dedi.
Altyapı çalışmalarına 
korkusuzca girdik
Siyasi gelecek kaygısı duymadan hizmet için alt yapı gibi riskli bir işe Yozgat Belediyesi olarak girdiklerini de belirten Başkan Köse, “Hemşehrilerimizden aldığımız cesaretle, seçimi değil şehrimizin geleceğini düşünerek başladığımız Asrın Projesi Büyük Altyapı Çalışmalarımızda Yüce Mevla’ma şükürler olsun ki yüzde 70 seviyesine ulaştık.
Asırlar boyu şehrimize hizmet edecek altyapımız sayesinde yaptığımız ve yapacağımız üst yapılarımız bozulmadan yine asırlar boyu şehrimize hizmet edecek.
Ben siyasi gelecek kaygısı taşımadan bu makama geldim. Biz elimizdeki imkanları en güzel şekilde nasıl değerlendirebiliriz. Daha doğrusu, işi daha kalıcı hale nasıl getirebiliriz hep bunun derdinde olduk. Onun için de altyapıya girdik. Korkusuzca girdik. Belediye başkanlarının geniş çaplı altyapı çalışmalarına girmeleri siyasi olarak bir risktir. Biz şehrimizi kanserojen madde taşıyan asbest borulardan kurtarmak, daha sağlıklı suya kavuşturmak, kayıp kaçaktan dolayı boşa giden paraların hizmete dönüşmesi için biz bu riski göze aldık. Ancak proje tamamlandığında halkımız daha sağlıklı suya kavuşacak, yollarımız daha modern hale gelmiş olacak" ifadelerini kullandı.
                           ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi