Birleşmiş Milletler Türkiye dahil tüm Dünya'da insanların karşı karşıya kaldığı ana sorunların çözümüne yönelik adımlar atılırken, Yozgat’ta da gençler düzenlenen atölyede ileriye dönük fikirlerini paylaştı.
Eskipazar Konağında gerçekleştirilen programa 35 genç katıldı.
Yozgat Belediyesi’nde görevli Çevre Mühendisi Tolgahan Taşarslan sunumlarıyla katkı sağladığı atölyede gençlere bilgiler aktarıldı.
SORGED Yönetim Kurulu Başkanı Halil Uğuz,  Birleşmiş Milletlerin Türkiye ve ortakları Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına ulaşılması için çalıştığını belirterek,  Türkiye dahil tüm Dünya'da insanların karşı karşıya kaldığı ana sorunların çözümünün hedeflendiğini söyledi.
BM’nin Türkiye’de birbiri ile bağlantılı 17 iddialı amaca 2030 yılına kadar erişilmesi için desteğini sürdürdüğünü dile getiren Uğuz,  “Bu amaçlara ulaşılabilmesi için herkesin bilgilenlenmesi gerektiği bilinciyle biz de bugün Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Atölyesini düzenledik.   Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Eylül 2015’te, 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacını (Sustainable Development Goals – SDG) içeren 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’ni kabul etmiştir. “Kimseyi geride bırakmama” ilkesi üzerine inşa edilen yeni gündem, herkes için sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasına yönelik bütünsel bir yaklaşımı vurgulamaktadır.
Küresel iklim değişikliği her zamankinden daha fazla eğitim gerektiriyor. Gençler ve çocuklar küresel ısınma konusunda eğitilmelidir. Onlara sorunun ne olduğu ve bu sorunun sonuçlarının neler olabileceğinin anlatılması gerekmektedir; anlamaları davranışlarını değiştirmeye teşvik edecektir ve bu da krize uyum sağlamalarına yardımcı olacaktır. Gençlere doğaya olan farkındalıklarının artırılması, içtiği suyun, yediği gıdanın farkında olması sağlanmalıdır. Yaşamımızın özü olan suya, tüm doğaya saygı duymayı öğretmeliyiz” dedi. 
                      HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi