Yozgat’ta tütün, alkol, uyuşturucu madde, kumar ve internet ile ilgili sorunlar yaşayan kişilere ücretsiz psikolojik ve sosyal destek sağlayan Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) tarafından bağımlılıkla mücadeleye dikkat çekmek maksadıyla bir alış veriş merkezinde sergi açıldı. YEDAM tarafından hayata geçirilen atölyelerde bağımlılarca tasarlanan ürünler sergide vatandaşın beğenisine sunuldu. Filografi, kağıt rölyef ve yağlı boya tablo gibi eserlerinden oluşan sergiye vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Serginin açılışında konuşan Yozgat Vali Yardımcısı Halil Dalak, emeği geçenlere teşekkür etti. Dalak, “Bu sergimiz danışanlarımızın ve hocalarımızın katkılarıyla bu noktaya kadar gelmiş. Danışanlarımız bu güzel eserleri ortaya çıkarmış. Bu eserleri görmek bizleri duygulandırdı, mutlu etti” dedi.

Yeşilay Şube Başkanı Alp Sinan Ertürk ise YEDAM'ın olarak tütün, alkol, madde, kumar ve internet ile ilgili sorunlar yaşayan kişilere ücretsiz psikolojik ve sosyal destek sağladığını söyledi. Bağımlılıkla mücadeleye dikkat çekmek için YEDAM tarafından kurulan atölyelerde danışanlarca tasarlanan ürünlerin sergisinin açılışını gerçekleştirdiklerini de ifade eden Ertürk, “Maksadımız danışanın boş zamanlarını zevklerine uygun etkinliklerle değerlendirmelerini ve riskli ortamlardan uzak durmalarını sağlamak. Ayrıca danışanın ruhsal sorunlarını azaltıp kişisel özelliklerini geliştirerek, tekrar madde kullanma ihtimallerini azaltmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

YEDAM çalışanları sergiye katılıp ziyaret eden vatandaşlara bağımlılıkla ilgili bilgilendirmelerde bulundu. İHA

Editör: Hakimiyet Gazetesi