Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından özel yetenekli öğrencilerin gelişim potansiyellerini tespit etmek amacıyla BİLSEM Genel Yetenek Sınavı yapıldı. 
Fatma Temel Turhan BİLSEM 2024 Sınavı hafta sona gerçekleştirildi. BİLSEM takviminde öğrenci tanılama ve yerleştirme işlemleri ilkokul 1, 2 ve 3. sınıf seviyelerinde genel zihinsel, resim ve müzik yetenek alanlarında aday gösterilen öğrenciler arasında düzenlendi.
Yozgat’ta Merkez,  Yerköy,  Boğazlıyan  ve Sorgun da sınav yapılacak sınavlara 2 bin 400 öğrenci il geneli sınava girecek.
Yozgat’ta  gerçekleştirilen sınav 10 Şubat’ta tek oturum, 11 Şubat’ta 6  ise oturum tamamlandı. Sınav takvimi Nisan ayına kadar devam edecek.  İlk iki günde 280 öğrencinin sınavı yapıldı. İl merkezi sınavları 17, 18 ve 24 Şubat olmak üzere devam edecek. Daha sonra Yerköy Boğazlıyan ve Sorgun da devam edecek.
2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında Bilim ve Sanat Merkezlerinde eğitim alacak öğrencilerin belirlenmesine yönelik planlanan ön değerlendirme sınavların ilk uygulaması Genel Zihinsel Yetenek Alanında gerçekleştirildi.
Fatma Temel Turhan BİLSEM Müdürü Abdulkadir Koyuncu, öğrenciler yetenek alanlarına göre ön değerlendirmeye alındıklarını söyledi.
Koyuncu, "BİLSEM ile İlkokullarda sınavla tespit edilen özel yetenekli öğrencilerin örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını sağlamak ve sahip oldukları kapasitelerini geliştirerek üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla açılmış olan özel eğitim kurumlarıdır. Üstün yetenekli bireylerin yeteneklerini hızla keşfetmek, geliştirmek ve topluma katkıda bulunmalarını sağlamak için kurulmuştur. Milli Eğitim Bakanlığımızın belirlediği takvime göre, biz de bu kapsamda ilçemizdeki 1., 2. ve 3'üncü sınıf öğrencilerimize yönelik birinci aşama olan Tabletle grup tarama sınavlarımızı yapıyoruz" dedi.   
                  SALİH AKGÜL
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi