Yozgat Fatma Temel Turhan  BİLSEM Müdürü Abdulkadir Koyuncu, 2023-2024 eğitim öğretim yılı bilim ve sanat merkezleri öğrenci tanılama ve yerleştirme sürecine ilişkin usul ve esaslar Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Kılavuzunun yayımlandığını hatırlattı.
Koyuncu, il genelinde tüm ilçe ve il merkezinde ilkokul müdür, müdür yardımcısı, 1,2 ve 3. Sınıf seviyelerinde öğrenci okutan sınıf öğretmenleri ve okul rehber öğretmenlerine yönelik bilgilendirme toplantılarının yapıldığını ifade etti.
Koyuncu, öğrenci tanılama ve yerleştirme işlemlerinin yayımlanan kılavuzda esasları belirlenen genel zihinsel, resim ve müzik yetenek alanlarında aday gösterilen öğrencilere yönelik gerçekleştirileceğini dile getirdi.
Tanılama ve yerleştirme takvimine göre  19 Ocak tarihine kadar Sınıf öğretmenleri tarafından öğrenci gözlem formları doldurmaları gerektiğinin altını çizen Koyuncu,  formların Okul Yönlendirme komisyonlarına teslim edilmesi ve komisyon tarafından öğretmenlere imza karşılığı verilen formların sisteme girilerek kaydedilmesinin önem taşıdığını aktardı. 
Koyuncu, “Öğrenciler seçilirken gözlem formundaki hususlar dikkate alınmalı ve tanılamaya önerilecek öğrenci sayısı sınıf düzeyi toplamının hiçbir şekilde yüzde 20’yi aşmaması gerekmektedir. Öğrencilerimize yetenek alanlarından en fazla iki alan seçilebilecektir. Ön değerlendirme uygulamaları genel zihinsel, resim ve müzik yetenek alanı için il tanılama sınav komisyonları tarafından belirlenen uygulama merkezlerinde tablet bilgisayarlar üzerinden, elektronik ortamda 10 Şubat- 14 Nisan 2024 tarihleri arasında yapılacaktır” 
dedi.
Öğrencilerin tanılama sürecinin 3 aşamada ilerlediğini aktaran Koyuncu, "Öğrencilerin belirlenmesiyle ilgili bu süreçte 1.,2. ve 3. sınıf düzeyindeki öğrenciler sınıf öğretmeni tarafından genel zihin, resim, müzik gibi yetenek alanlarına göre okul yönlendirme komisyonuna sunulacak ve daha sonraki aşamalarda ise aday gösterme, ön değerlendirme ve bireysel değerlendirme aşama süreci olacak. Bu aşamalardan geçen ve belirlenen şartları taşıyan öğrenciler, BİLSEM'e kayıt işlemleri yapılacak” diye konuştu.
Koyuncu, ‘Tablet Bilgisayar Grup Tarama Uygulaması’nın, BİLSEM sınav süreci içerisinde Genel zihinsel yetenek alanı için uygulanacağını sözlerine ekledi.      ÇETİN MERMERTAŞ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi