Bölgesel Amatör Lig (BAL) 11’inci Grubunda Yozgat Belediyesi Bozokspor ile şampiyonluk mücadelesine giren 12 Bingölspor, başarısızlıklarına kılıf aramaya başladı. 
Ligde oynadığı her maçı olaylı geçen 12 Bingölspor, son olarak Yozgat Belediyesi Bozokspor karşılaşmasında da benzer hadiselerin yaşanmasına neden oldu. Karşılaşma öncesi ve sonrasında Yozgat’a yönelik ithamlarda bulunan 12 Bingölspor, lige havlu atmasının faturasının acısını çıkarmaya çalışıyor.
BAL Ligi 11’inci Grupta 30 Aralık 2023 Cumartesi günü Yozgat Bozok Stadı Dış sahasında Yozgat Belediyesi Bozokspor ile 12 Bingölspor arasında oynanan müsabaka sonrasında yaşananlara yönelik 12 Bingölspor çevresi algı oluşturma gayretine girdi.
Bölgesel Amatör Ligi 11’inci Grupta şampiyonluğu yakından ilgilendiren müsabakanın 2-0 Yozgat Belediyesi Bozokspor’un üstünlüğü ile tamamlanmasının ardından müsabakada yaşanan olaylar 12Bingölspor kulübü tarafından tüm Yozgat’a mal edilmek isteniyor. 
Müsabaka sonrasında Yozgat Belediyesi Bozoksporlu futbolcu, yönetici ve teknik ekip şampiyonluk yolunda aldıkları en önemli galibiyetlerini taraftarları ile paylaştı.
Daha sonra ise soyunma odasına giderek sevinçlerini soyunma odasında yaşadılar. Yozgat Belediyesi Bozokspor taraftarları ise stadı yavaş yavaş terk etmeye başladığı esnada 12Bingölspor taraftarları ile saha içerisinde bulunan bazı yöneticileri aracına giden Yozgat Belediyesi Bozokspor teknik direktörü Can Güven’e sözlü sataşmada bulundular, daha sonra Kulüp Yöneticisi Murat Tanışman’a saldırlar. Bunun üzerine olayları gören bazı taraftarlar teknik direktörlerine ve yöneticilerine sahip çıkmak için stat dışında tepkilerini gösterdiler. 12 Bingölsporlulara tepki veren taraftarların arasındaki bazı kişiler ise günlerdir sosyal medyaları meşgul eden söylemlerde bulundular. 
Müsabaka öncesinde her iki takım taraftarları da ülkemizin bölünmez bütünlüğüne gözünü diken Terör Örgütüne karşı protestolarını yapmış, Yozgat Bozok Stadı iki taraftarın ‘Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez’ tezahüratları ile inlemiştir. 
Müsabaka boyunca da iki takım taraftarı önce takımlarını desteklemiş, zaman zaman da birbirlerine bütün futbol müsabakalarında olduğu gibi karşılıklı hakaret etmişlerdir. Ancak müsabaka boyunca iki takım taraftarı da birbirlerine asla ırkçı söylemlerde bulunmamış, Terör Örgütü ile de birbirlerini bağdaştırmamışlardır. 
AYNI BÖLGEDE HEM BİNGÖL HEM DE YOZGAT’TAN ŞEHİTLERİMİZ OLDU
Öyle ki Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde Mart ayı içerisinde Bingöllü Piyade Sözleşmeli Er Adem Avunan şehit edilmişti, aynı bölgede Aralık ayı içerisinde ise Yozgatlı Piyade Uzman Çavuş Ahmet Arslan şehit edilmişti. Aynı bölgede birbirlerine canını emanet eden biri Bingöllü diğeri ise Yozgatlı şehitlerimiz varken, iki şehir arasında düşmanlık yaratmak, iki şehri vatan düşmanı ilan etmek yanlış olduğu gibi, kendini bilmez 3-4 kişinin yaptıkları ve söylemleri iki şehre mal etmek te yanlıştır.
YOZGAT’TA GELEN TARAFTARLARI 
MİSAFİR ETTİLER
Öte yandan Yozgat’a takımlarını desteklemek için birçok taraftar geldi. Maç esnasında her iki takım taraftarları da maçın stresinden birbirlerine karşılıklı hakaretler etseler de maç sonrasında hiçbir sıkıntı olmadan sahadan ayrılıp gittiler. Hatta Yozgat Belediyesi deplasmana gelen rakip takımların taraftarlarını misafir ederek onlarla düşman değil, dost olduğumuz ve sahada sadece rakip olduğumuzu gösterdiler. Şampiyonluğu yakından ilgilendiren Yozgat Belediyesi Bozokspor ile Malatyaspor arasında oynanan ve gergin geçen müsabaka sonrasında da Yozgat Belediyesi Malatyaspor taraftarını misafir etmiş, maç esnasında yaşanan gerginlikleri dostluğa çevirmiştir. 
Güney Doğu’da terör örgütü sempatizanlarının bulunması nasıl ki tüm Güney Doğa halkını bağlamazken, tüm Güney Doğu’ya mal edilemezken, Yozgatlı bazı kişilerin de yaptıkları tüm Yozgat’a mal edilemez. İki şehir arasında düşmanlık yaratılamaz. Her iki şehir takımı da, insanları da hem Bingöl’e, hem de Yozgat’a girip çıkabilirler, otellerinde kalabilirler. Otellerini Yozgatlı ve Bingöllü kardeşlerimize açan otel sahipleri de onları misafir eden vatandaşlarımız da vatan haini değildir. Öyle ki Yozgat’ta birçok Bingöllü iş insanının iş yeri bulunmakta ve kardeşçe, hiçbir sıkıntı olmadan, birbirlerini ötekileştirmeden yaşamaktalar ve birbirlerinden alışveriş yapmaktadırlar. İki şehir arasında kesinlikte düşmanlık yaratılamaz, düşmanlık yaratmak isteyenler, düşmanlık çıkarmak isteyenler, takımlarının başarısızlığının üstünü örterek farklı gündem yaratmaya çalışanlardır. Hem kendi şehirlerine ihanet etmekte hem de yaydıkları fitne ile iki şehir arasında düşmanlık yaratmaya çalışmaktadırlar. Ama amaçlarına ulaşamayacaklar. Önce takımlarının başarısızlığı ile ilgilenip, gündemi farklı yere saptırmaya çalışmasınlar. HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi