Yozgat İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından eğitim ve bilgilendirme çalışmaları devam ediyor.
AFAD, Yozgat Ticaret Borsası Personellerine afet farkındalık eğitimi verdi. Yozgat Ticaret Borsası Konferans salonunda  gerçekleştirilen eğitimde, personeller afet anında yapılması gerekenler konusundan bilgilendirildi.
Afetlerden önce alınması gereken tedbirler, afet anında yapılması gereken doğru davranış şekilleri ve afet sonrası için yapılması gereken planlamalar olmak üzere 3 temel başlık altında toplanan eğitimde, yapısal ve yapısal olmayan riskler, bunları azaltmanın yolları, afet öncesi buluşma alanlarının belirlenmesi, afetlerden sonraki ilk 72 saate hazırlıklı olmak için ihtiyaç malzemelerinden oluşan afet çantası hazırlamanın önemi, afet anında yapılması gereken doğru davranış şekilleri ve afet sonrası için alınması gereken tedbirler detaylı olarak ele alındı.
AFAD İl Müdür Vekili  Abdulkadir Karakoç, yangın, deprem, sel gibi birçok konuda ayrıntılı sunum gerçekleştirdi.  Karakoç, afet durumlarına her zaman hazırlıklı olunması gerektiğini vurguladı.
Eğitim sonunda Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Türkekul, eğitim faaliyetlerinin devam edeceğini söyledi. 
Türkekul, personellerin afetlere karşı farkındalığını artırdıklarını belirtti.   Doğal afetlerin önüne geçmenin mümkün olmadığını ancak  yaşanan can ve mal kayıplarının azaltılmasının sağlanabileceğini ifade eden Türkekul,  "Afetler sonucunda yaşanan kayıplar, ekonominin büyümesini, ülkenin kalkınmasını, bireylerin gelir dağılımını etkiliyor. Herhangi bir afet durumunda üretimin ve ticaretin en az seviyede etkilenmesi için, işletmelerin de afetlere karşı hazır olması gerekiyor.  Başta deprem olmak üzere, ilk etapta sıkça görülen afetlere yönelik olarak afetlerin öncesi, afet sırasında ve sonrasında yapılacaklar üzerine planlarımızı yaptık. Personellerimize afetlere hazırlık, dayanıklılık ve iş sürekliliklerini geliştirmelerine yönelik farkındalık eğitimleri düzenledik" dedi.
Türkekul, eğitimi veren İl Afet ve Acil Durum Müdürü Vekili Abdulkadir Karakoç’a teşekkür etti.
                     ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi