Sorgun İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Canbolat, çiftçilerin destekleme alabilmeleri amacıyla mutlaka 2 Ocak 2024 yılına kadar Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) başvuru yapmaları gerektiğine dikkat çekti.
İlçe Tarım ve Orman Müürü Canbolat, Başvuruların 2 Ocak 2024 tarihinde sona ereceğine değinerek, 2024 üretim yılına ilişkin ÇKS başvuruları, hem il ve ilçe müdürlüklerince hem de e-Devlet kapısı üzerinden alındığını ifade etti.
Canbolat, “ÇKS için ilk kez başvuru yapacak ya da daha önce başvurusu bulunup da arazi bilgilerinde değişiklik olan çiftçilerin başvurularını il/ilçe tarım ve orman müdürlüklerine yapmaları gerekiyor. Önceki yıllarda ÇKS başvurusu olan çiftçiler ise e-Devlet uygulaması üzerinden başvurularını güncelleyebiliyor.
ÇKS Yönetmeliği'nde gerçekleştirilen son değişiklik ile mülkiyet durumuna bakılmaksızın tarımsal faaliyet yapılan alanlar taahhütname belgesi ile kayıt altına alınabiliyor. Mülkiyet ve mirasçılık sorunları sebebiyle tarımsal destek, hibe, tarımsal kredi ve devlet destekli tarım sigortalarından yararlanamayan üreticiler de bu imkanlardan yararlanabiliyor. ÇKS yönetmelik değişikliği ile mülkiyet ve miras sorunu olan üreticilerimiz, Taahhütname (Ek-5) ile başvuru yapabilecekler.  Henüz kaydını yaptırmayan çiftçilerimizin mağduriyet yaşamamaları için 02 Ocak 2024 tarihine kadar kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir. Ayrıca İntikali yapılmamış araziler de taahhütname ile ÇKS'ye kaydedilebilmektedir, diyerek çiftçilerimiz bilgilendirilmektedir. Tüm çiftçilerimizin mağduriyet yaşamamaları için mutlaka ÇKS yaptırmaları gerekir" dedi.
                            SALİH AKGÜL
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi