Yozgat’ta  2024 yılı itibariyle 315 derneğin faaliyet gösterirken, geçtiğimiz yıl 16 dernek kuruluşu yapıldı. Kentte 47 derneğin de fesih işlemleri gerçekleştirilerek kütük kayıtları silindi.
Yozgat İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Hakkı Yurtlu, dernekler mevzuatı kapsamında faaliyetini sürdüren 315 derneğin 13 bin 900 üyesinin bulunduğunu söyledi. Yurtlu, dernek üyelerinin 2 bin 902’sini kadınlardan oluştuğunu aktardı.
İl Müdürü Yurtlu, “İl genelinde 315 derneğin, 26 adedi şube olarak faaliyet gösteriyor. 7 dernek şubesi ise Cumhurbaşkanlığı kararıyla kamu yararına çalışma niteliği taşımaktadır.  
Derneklere bağlı olarak, 15 öğrenci yurdu ve 5 lokal  olmak üzere toplam 59  tesis (kuran kursu, misafirhane vb)  hizmet vermekte ayrıca  57 kişiye istidam imkanı sunulmaktadır.
İl genelinde, eğitim ve farkındalık faaliyetleri çerçevesinde¸ kara para aklama  ve terörizmin finansmanının önlenmesi ile mücadele konusu başta o ak üzere, dernekler mevzuatı ile yardım toplama mevzuatı konusunda  375 kişiye ulaşılarak bilgilendirme yapılıp farkındalık oluşturuldu” dedi.
İl Müdürü Yurtlu, Derneklere rehberlik ve sosyal ziyaretler kapsamında yıl içerisinde  41  dernek ziyaret edildiğine değinerek, toplam  117 yönetici ve üye ile görüşülerek sivil toplum bilinci konusunda farkındalık oluşturulduğunu ifade etti.
Risk analizi bazlı denetimler çerçevesinde  yıl içerisinde 104 derneğin denetimi gerçekleştirilerek gerekli idari ve adli işlemler yapıldığının altını çizen Yurtlu, “Yozgat’ta il teşkilatı bulunan 19 siyasi parti  ile ( il, ilçe, belde toplan 204  teşkilat) , il genelinde faaliyet gösteren  1 konfederasyon, 5 sendika ve 12  sendika şubesinin sendikal işlemler bazında gerekli işlemler takip edilerek, kurulan ve feshedilen siyasi parti ve sendikaların işlemleri yapılarak, kongre ve genel kurul bildirimlerine bağlı olarak gerekli adli ve idari işlemler uygulandı” diye konuştu.    ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi