Yozgat’ta geçtiğimiz hafta etkili olan yağışların ardından doğada da mantarlarda çoğaldı. İbrahim Ünlü ve İlhan Koçsoy isimli vatandaşlar doğada mantar toplamaya çıkarken, insan kafası büyüklüğünde mantar buldu.
Kent merkezine yakın ormanlık alanda  İbrahim Ünlü ve İlhan Koçsoy tarafından bulunan dev mantarlar görenleri şaşırttı. İbrahim Ünla, yıllardır mantar toplamak için araziye çıktığını ve ilk kez bu kadar büyük mantarlarla karşılaştığını belirtti.
Yozgat ve çevresinde son dönemlerde havaların yağışlı olması mantar severleri dağ ve ovalara yönlendirdi. Mantar toplamak üzere ormanlık alanlara  İbrahim Ünlü ve İlhan Koçsoy dev mantarlarla karşılaştı.
Zehirli olmadığını belirttiği mantarları toplayan İbrahim Ünlü, bugüne kadar büyük mantarlar gördüğünü ancak bu kadar büyüğünü ilk kez gördüğünü söyledi. Havaların yağışlı olması nedeniyle doğanın mantarla dolup taştığını vurgulayan İbrahim Ünlü, "Doğada yetişen mantarların tadına doyum olmuyor. Yağmurun ardından açan güneşle birlikte mantar bereketi yaşanıyor. Mantar toplamak için doğaya çıkanlar evlerine cuvallarla geri dönüyor. Topladığım mantarları görenler en az benim kadar şaşırıyor" diye konuştu.
Öte yandan uzmanlar, doğada yetişen zehirli mantarlara karşı vatandaşları uyardı. Yağışlarla birlikte doğada çeşit çeşit mantara rastlamanın mümkün olduğunu belirten uzmanlar, mantarların birbirine benzedeğini, bundan dolayı zehirli mantarın zehirsiz mantardan ayırt edilmesinin güç olduğuna dikkat çekti. Uzmanlar, vatandaşların can güvenliğini tehlikeye atmaması için özel olarak yetiştirilen kültür mantarını tercih etmelerini öneriyor.
            SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi