Yozgat’ta  trafik denetimleri drone ve kameralarla devam ediyor. Vatandaşların can güvenliğini sağlamak amacıyla yapılan denetimlerde, kırmızı ışık ihlali, emniyet kemeri takmama, hatalı sollama gibi trafik kural ihlalleri tespit ediliyor. 
Yozgat Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, teknolojiye ayak uydurdu. Trafikte kural ihlalini önlemek, güvenli trafik akışını sağlamak ve olası kazaları önlemek adına yapılan dronlu takip sürücülerin de takdirini topluyor.
Teknolojiye entegre olan Yozgat Emniyeti, trafiği havadan dronla takip ediyor. Görüntüleri kaydeden dron, kural ihlalinin gerçekleşmesi durumunda polisin sürücüleri uyarmasına da fayda sağlıyor. 
Trafik akışının düzenli bir şekilde devam edebilmesi, kural ihlallerinin önlenmesi ve neticede olası maddi hasarlı, yaralamalı ya da ölüm le sonuçlanan kazaların önüne geçilmesi için mücadele eden Yozgat Emniyeti, teknolojiyi de verimli bir şekilde kullanıyor. 
Yozgat’ta belli aralıklarla uygulama yapan Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, sürücülerin kuralları ihlal etmelerini önleme ye çalışıyor. Bu doğrultuda dron teknolojisini de kullanan ekipler, belli aralıklarla yaptıkları dronlu trafik denetimleri yapıyor. 
Uygulama yapılan caddeyi görebilecek şekilde havalanan dron, havadan yaptığı çekimi ekip otosunda bulunan bilgisayara gönderiyor. Polis ekipleri de bu görüntüleri takip ederek, emniyet kemeri kullanılmaması, şerit ihlali, kırmızı ışıkta geçme, makas atma ve benzeri tehlike oluşturabilecek durumlarda sürücüleri durdurup ikaz ediyor. Trafik akışının güvenli bir şekilde sağlanabilmesi, olası kazaların önüne geçilmesi ve kural ihlallerinin önlenmesi amacıyla yapılan dronlu trafik denetiminde başarıya ulaşılırken, bu uygulama trafikteki araç sürücüleri tarafından da beğeniliyor. 
                     ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi