Eğitim-Bir-Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli, depremlerin yol açtığı acı tabloların gelecekte tekrarlanmaması için tecrübelerin kayıt altına alınıp gelecek nesillere aktarılmasını amaçlayan yarışmanın, toplumsal bilinci ve duyarlılığı artırmayı hedeflediğini kaydetti.
Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin millete yeni sorumluluklar yüklediğine vurgu yapan Şerefli, “ Millet olarak tarihin en büyük felaketlerinden birini yaşamamıza neden olan 6 Şubat depremleri, hepimize birçok açıdan yeni görev ve sorumluluklar yüklemiştir. Bir deprem ülkesinde yaşadığımızın bilincinde olarak bu sorumluluklardan birinin de depremlerde ortaya çıkan acı tabloların gelecekte yaşanmaması için tecrübelerimizi kayıt altına alarak gelecek nesillere aktarmak, iyi örnekleri yaygınlaştırmak ve böylece toplumsal bilinci ve duyarlılığı artırmak olduğunu biliyoruz. Yol açtığı acıların yanı sıra, paha biçilemez tecrübeleri de içinde barındırdığından, o tecrübeleri, milletçe ortaya koyduğumuz dayanışma ve birlikteliği tarihe not düşmeyi önemsiyoruz” dedi.
Yarışmanın, Türkiye genelinde 18 yaşını dolduran herkesin katılımına açık olduğunu dile getiren Şerefli, dereceye girecek eserlerin ödüllerinin, Malatya'da düzenlenecek ödül töreniyle sahiplerine verileceğini ve jüri tarafından uygun bulunan denemelerin kitap olarak yayımlanacağını aktardı.  Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Şerefli, Afetler karşısında toplumsal bilinci ve farkındalığı artırmayı hedefledikleri yarışmada birinci olacak eser sahibine 25 bin TL, ikinciye 20 bin TL, üçüncüye 15 bin TL ve Mehmet Akif İnan Özel Ödülü için 10 bin TL ödül verileceğini ifade etti. 
Şerefli ayrıca son katılım tarihi 6 Ocak 2024 olan yarışmanın detaylarına https://ebsyarisma.org sitesinden ulaşılabileceğini sözlerine ekledi.                   SALİH AKGÜL
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi