Yozgat Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, 26 Kasım Pazar günü öğleden önce başlayan fırtınadan dolayı yaşanan muhtemel olumsuzlukların 112 Acil Çağrı Merkezi’nde ilgili kurumların temsilcilerinden oluşan kriz merkezince yakından takip edildiği ifade edildi. Kuvvetli yağış ve fırtına nedeniyle 112 Acil Çağrı Merkezine 
31 Çatı  Uçması Vakası, 2 Baca Devrilmesi, 3 Araç zararı, 4 Elektrik İhbarları , 3 Cami Minaresi hasarı, 2 Mandıra çökmesi, 1 Trafik levhası yıkılması, 2  Yapı Duvarı yıkılması. ⁠bir ahır içerisinde bulunan hayvanların elektrik akımına kapılması  nedeniyle 4 büyük baş hayvan telefi olmak üzere toplam 48 olay ihbar edildiği kaydedildi.
Açıklamada, “Yozgat Merkez ve İlçelerimizde, 26 Kasım 2023 tarihinde 11:30 – 19:00 saatleri arasında; 
hızı 40 ila 90 km/saati bulan yer yer kuvvetli rüzgar meydana gelmiştir.  Meteorolojik uyarılarla birlikte sabahın erken  saatlerinden itibaren;   112 AÇM ile birlikte tüm ihbar hatlarımız ve tüm arama kurtarma ekiplerimiz araç ve teçhizatları ile hazır hale getirilmiştir.  Aynı anda AFAD , emniyet-jandarma ve ilgili kamu kurum kuruluşlarımız iş makinaları ve ekipleri ile birlikte teyakkuz haline geçirilmiştir. 
Gün boyunca;  saat 11:30 ile 19:00 suları arasında 112 AÇM’ne ve İl AFAD Merkezimize; Toplam İhbar Sayısı: 48 olmuş,  İhbar edilen tüm vakalara müdahale edilmiştir. Ön hasar tespitleri yapılmıştır. Ayrıca ulaşan hasar tespitlerine önümüzdeki günlerde de devam edilecektir.  Gün boyunca yaşanan olaylarda bu saate kadar  çok şükür herhangi bir can kaybımız  bulunmamakta olup, Yerköy ilçemizde 1 vatandaşımız çatıdan düşmek suretiyle ağır yaralanmış ve hastaneye sevk edilmiştir. Vatandaşımızın ameliyatı iyi geçmiş olup durumu takip edilmektedir . Tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletir, yaralı vatandaşımıza acil şifalar dileriz” denildi.

Editör: Hakimiyet Gazetesi