Sağlık Bakanlığı tarafından çalışanların Sağlıklı Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite yapmalarını teşvik ederek iş yerinde verimliliği ve üretkenliği arttırmak, sağlığı destekleyen iş yeri ortamı oluşturmak üzere "Beslenme Dostu ve Fiziksel Aktiviteyi Destekleyen İşyeri Programı devam ediyor.
İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birim Personelleri tarafından, Müdürlük çalışanlarının boy kilo ölçümleri yapılmaya başlandı. Taramalarda Beden Kitle İndeksi yüksek çıkan ve kronik rahatsızlıkları olan personeller tespit edilerek gerekli yönlendirmeler yapıldı.
İl Sağlık Müdürü Fatih Şahin, “Bakanlığımız 2019-2023 Stratejik Planında ise “sağlıklı yaşamı teşvik etmek ve
yaygınlaştırmak” amaçlar ve hedefler arasında yer almaktadır. DSÖ tarafından da bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi kapsamında günlük hayatımızın önemli bir kısmının geçirildiği işyerlerinde sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin geliştirilmesi önerilmektedir. Bu kapsamda akademisyenlerin, ilgili kurum ve kuruluşların katılımı ile yapılan çalıştayda alınan görüş ve öneriler doğrultusunda, sağlığın geliştirilmesine katkı sunmak isteyen iş yerlerine yol göstermek amacıyla hazırlanan “Beslenme Dostu ve Fiziksel Aktiviteyi Destekleyen İş yeri Uygulama Rehberi” yayınlandı” dedi.         SALİH AKGÜL
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi