Yozgat Fatma Temel Turhan Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM)  zeka oyunları yarışmalarında önemli bir başarıya daha imza attı. Yozgat’ta özel yetenekli çocukların eğitim gördüğü BİLSEM, geleceğin dâhilerini yetiştirirken, Türkiye genelinde düzenlenen yarışmalarda adından söz ettirmeye devam ediyor. 
BİLSEM’İN BAŞARISI
Bilgiye, zekaya, insana ve entelektüel değerlere daha fazla önem verilmesini sağlamak amacıyla Türkiye Zeka Vakfı tarafından  başlatılan Zeka Oyunları Yarışması'nda Yozgat BİLSEM büyük bir başarı sergiledi.
Millî Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK’ın destekleriyle 2019 yılında başlatılan ve bu yıl beşincisi düzenlenen Türkiye Okullar Arası Zeka Oyunları Şampiyonasında Fatma Temel Turhan Bilim Sanat Merkezi Türkiye finallerinde Yozgat’ı temsil etti.
Şampiyona'nın Final Sınavında, İl Finalleri ve Bölge Finalleri Sınavı'nı geçen ilkokul, ortaokul ve lise düzeylerinden 600 okuldan toplam bin 560 öğrenci, takım olarak yarıştı. Türkiye'nin dört bir yanından gelen öğrenciler yazılı olarak yapılan Türkiye Finalleri Sınavında soruları çözerek analitik düşünme becerilerini ve iş birliği yeteneklerini gösterdiler.
Yozgat Bilim Ve Sanat Merkezi öğrencileri Türkiye Zeka Oyunları Şampiyonası’nda il ve bölge finallerinde başarı göstererek Türkiye finallerine katılmaya hak kazandı.
11 ÖĞRENCİ FİNALDE
Türkiye Zeka Vakfı (TZV) tarafından insanların düşünme, mantık yürütme ve problem çözme alışkanlıklarını ve yeteneklerini artırmaya katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen Zeka Oyunları hafta sona yapıldı.
Türk Zeka Vakfı (TZV) okullar arası zeka oyunları şampiyonası Türkiye finallerine BİLSEM’den 11 öğrenci finallere kaldı.
Öğrencilerin düşünme, karar verme ve problem çözme becerilerini geliştirmek, yardımlaşma ve takım çalışması alışkanlıkları kazandırmak amacıyla Türkiye genelinde faaliyet gösteren devlet okulları ve özel okulların takım olarak katıldıkları zekâ ve akıl oyunlarından oluşan şampiyonda Fatma Temel Turhan Bilim ve Sanat Merkezi Türk Zekâ Vakfı Okullar Arası Akıl ve Zekâ Oyunları Şampiyonası 2024’te danışman öğretmenleri Ömer Rıza Zararsız eşliğinde 2. sınıflarda Salih Efe Türlü, 4. sınıflarda Aybüke Sena Durmaz, Ömer Furkan Karagöz, Çınar Arslan, 5. sınıflarda Kerem Kaya, Buğlem Yurtbakan, Zeynep Naz Susam, 6. sınıflarda Ravza Sağlamöz,  Abdullah Murat ve 8. sınıflarda Ali Eren Koçak,  Kerem Buğra Yıldırım olmak üzere 11 Öğrenci ile Türkiye finalleri için Ankara ODTÜ' de yarıştı.
Öğrenciler, yarışmanın ardından Anıtkabir ziyareti ve Millet Kütüphanesi gezdi. Fatma Temel Turhan Bilim Ve Sanat Merkezi il finalleri, bölge finallerini geçerek Türkiye finallerine 11 öğrenci ile kalmayı hakketti.
Yozgat BİLSEM Müdürü Abdulkadir Koyuncu, Türkiye Zeka Vakfı tarafından her yıl düzenlenen, Türkiye Okullar Arası Zeka Oyunları Şampiyonası, öğrencilerin düşünme, karar verme ve problem çözme becerilerini geliştirmek, yardımlaşma ve takım çalışması alışkanlıkları kazandırmak amacı ile yapıldığını söyledi.
Koyuncu, “Düşünme becerilerini geliştirmeyi, çevrelerini daha iyi algılayabilmelerini ve sorunlar karşısında daha nitelikli çözümler üretme yeteneklerini arttırmayı hedefleyen zeka oyunlarının katkılarıyla , düşünen ve üreten öğrencilerimizle “Bilgi Toplumu” olma yolunda emin adımlarla ilerlemekteyiz” dedi.
OYUNCU BEYİNLER
Türkiye Aklı ve Zeka Oyunları Federasyonu (TAZOF) Oyuncu Beyinler Türkiye finallerine BİLSEM’den iki öğrenci katıldı. Yarışmacıların zekâ gelişimine katkıda bulunmak, analitik düşünme teknikleri ile tanışmalarını ve bu becerilerini geliştirmelerini sağlamak amacıyla gerçekleştilin1. Eleme, 2. Eleme ve Türkiye finallerinden oluşan Ankara TED Kolejinde Türkiye Aklı ve Zekâ Oyunları Federasyonu (TAZOF) Oyuncu Beyinler Türkiye Finallerine Fatma Temel Turhan Bilim ve Sanat Merkezi danışman öğretmen Ömer Rıza Zararsız eşliğinde ilkokul kategorisinde Çınar Arslan Ortaokul kategorisinde Osman Taha Yıldırım katıldı.                     ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi