Yozgat’ta özellikle kış günlerinin vazgeçilmez yemeği olarak bilinen arabaşı, özel davetlerin yanında komşular arasındaki dayanışmayı, ilişkiyi de pekiştiren bir gelenek olarak devam ediyor.
Yozgat’ta kış aylarının vazgeçilmez lezzetleri arasında olan arabaşı çorbasına rağbet arttı.
Yozgat’ta kış aylarının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan arabaşı çorbası, özel olarak hazırlanan hamuru ile yutularak tüketiliyor. Çorbayı yapan ustalar ise, bu çorbanın püf noktasının acı, limon ve arabaşı hamuru olduğunu söyledi.
Orta Anadolu’da ara aşı olarak bilinen lezzet, geçmişten günümüze tüketilmeye devam ediyor. Günümüzde arabaşı olarak bilinen çorba, en çok merak edilen yemekler arasında yer alıyor. Arabaşı çorbası, kavrulmuş un, acı biber, tavuk, kaz, hindi gibi hayvan etiyle pişiriliyor. Arabaşının hamuru ise un, su ve tuzla hazırlanıyor. Kaynayan suyun içine atılan un, karıştırılarak bulamaç kıvamına getiriliyor. Daha sonra bir tepsiye dökülen hamur soğutulmaya bırakılarak hazırlanıyor. 
Türk mutfağının saklı kalmış bu lezzetinin tüketimi ise diğer çorbalara göre, daha farklı. Sofraya gelen soğuk hamur, çorba ile beraber çiğnenmeden yutularak tüketiliyor.
                    SALİH AKGÜL
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi