Tarım ve Orman Bakanlığınca Türkiye genelinde  Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında "Geleceğe Nefes Cumhuriyete Nefes" mottosuyla milyonlarca fidan toprakla buluşturulacak. Yozgat’ta hazırlanan program çerçevesinde Valilik koordinesinde fidan dikimi gerçekleştirilecek.
BİN 455 FİDAN DİKİLECEK
Cumhuriyetin 100. yılında binlerce fidan 100. Yıl Cumhuriyet Ormanları için toprakla buluşturulacak.
Yozgat Valiliği’nce hazırlanan program kapsamında merkeze bağlı Türkmen Araplı köyünde Şehit P. Uzman Çavuş Halil İbrahim Yiğit Hatıra Ormanı’na  bin 455  fidan dikilecek. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın himaye sinde Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda başlatılan ‘Geleceğe Nefes’ kampanyası bu yıl da 11 Kasım’da gerçekleşecek. Yozgat’ta son 20 yılda 111 milyon 77 bin 623 fidan toprakla buluştu. Tarım ve Orman Bakanlığının başlattığı 'Geleceğe Nefes Cumhuriyet'e Nefes' kampanyası çerçevesinde Yozgat’ta toprakla buluşacak fidanlar kentin gelecekteki ormanına dönüşecek.
ORTAK GÖREVİMİZ
Ekonomik, ekolojik ve sosyal açıdan büyük önem sahip olan ormanları korumak, sürdürebilir şekilde yönetmek ve gelecek nesiller için yurdu daha sağlıklı ve yaşanabilir kılmak; alınan nefesin , hayat veren suyun ana kaynağı ormanları korumak tüm insanlığın ortak görevi.  Ormanlarını bilinçsizce tüketen toplumlar; dünlerini, bugünlerini ve daha da önemlisi geleceklerini yok ederler. 
Yeşilin her tonuyla toprağa hayat, canlılara nefes olacak Milli Ağaçlandırma Seferberliği kapsamında fidanlar toprakla buluşacak.
"Geleceğe Nefes" seferberliğiyle ülkeye hediye edilecek fidanlar, gelecekte bu topraklarda yaşayan tüm canlılar için nefes olacak.
Fidanları toprakla, umutları yarınla buluşturma günü 11 Kasım " Milli Ağaçlandırma Günü'nde daha yeşil bir Türkiye için eller toprağa değsin yarınlar yeşersin. " Geleceğe Nefes  Cumhuriyete Nefes" sloganıyla dikilecek fidanlar ağaca, ağaçlar ormana dönecek.
AĞAÇLANDIRMA SEFERBERLİĞİ
Ülke genelinde gerçekleştirilen “Ağaçlandırma Seferberliği” kapsamında ormanların geliştirilmesi ve genişletilmesine yönelik çalışmalar yapıldı ve  milyarlarca adet fidanı toprakla buluşturdu. Bu şekilde ülkenin yeşil örtüsünün geliştirilmesi ve erozyonun önlenmesi amacıyla büyük bir başarı elde edildi.  Toplumda ağaç ve orman sevgisini geliştirerek orman varlığının artırılması maksadıyla “Geleceğe Nefes” adlı ağaçlandırma projesi uygulamaya konuldu. Proje ile dünyaya örnek olacak çok büyük bir ağaçlandırma seferberliği daha başlatılmış oldu.
 11 KASIM MİLLİ 
AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ
6 Kasım 2019 tarihli ve 11 Kasım Ağaçlandırma Seferberliği konulu 2019/24 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile ekonomik, ekolojik ve sosyal açıdan büyük öneme sahip olan ormanlarımızı korumak, sürdürülebilir şekilde yönetmek ve gelecek nesillerimiz için yurdumuzu daha sağlıklı ve yaşanabilir kılmak amacıyla her yıl 11 Kasım gününün "Milli Ağaçlandırma Günü" olarak kutlanmasına karar verildi. Ülkenin orman sahasını ve ağaç servetini çoğaltmak, erozyon kontrolünü teşvik ederek toprak, su ve bitki arasında bozulan dengeyi yeniden oluşturmak, biyolojik çeşitliliği geliştirmek, çevre değerlerini korumak gibi pek çok amaçla 2019 yılından itibaren her yıl, 11 Kasım gününde, Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda, kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişilerin de katılımıyla, tüm yurtta eş zamanlı olarak fidan dikim etkinlikleri düzenlenmeye başlandı. 
                       SALİH AKGÜL