Şehir merkezinde kask takmayan ve aşırı hız yapan motosiklet sürücüleri hem kendi canını hem de yayaların canını tehlikeye atıyor. Kural ihlali, aşırı hız ve dikkatsizlik nedeniyle her gün yollarda onlarca kişi feci şekilde can veriyor. Otomobil, kamyon, minibüs ile TIR’ların yanı sıra motosiklet ve bisikletçiler de çok kazaya karışıyor. Kazalarda ölüm oranın artmasında ise motosiklet sürücülerinin kask takmaması ve dikkatsizliği, araç sürücülerinin aşırı hız yapması gibi faktörler etkili oluyor. Özellikle havaların ısınmaya başladığı Nisan ayından bu yana motosiklet ve bisiklet kazalarında ciddi bir artış yaşanıyor. Şehir merkezinde araçların bisiklet yollarına park yapması kaza sayısını daha da artıyor. 
ÇILGIN GENÇLER HAYATLARINI
TEHLİKEYE ATIYOR 
Yozgat Otomobilciler ve Şoförler Odası Başkanı İlhami Bakıcı, sürücüleri ile yayalara uyarı ve tavsiyelerde bulundu. Bakıcı, gençleri kazaya kurban vermek istemediklerini belirtti. Havaların ısınmasıyla birlikte motor ve bisiklet kullanımının çok arttığını ifade eden Bakıcı, bazı sürücüler kurallara uyarken, bazılarının da kurallara aldırış etmediğini söyledi. Kimi sürücülerin kask takmadığını, plakasız araçlar trafiğe çıktığını ve egzoz açtırarak gürültü kirliliğine neden olduğunu ifade eden Bakıcı, çılgın gençlerin hayatlarını ve trafik güvenliğini tehlikeye attığını vurguladı. 
KURAL İHLALLERİNİN 
AĞIR SONUÇLARI VAR 
Tüm sürücü ve yayaların kurallara tam anlamıyla uymadığını dile getiren Bakıcı, kural ihlalinin ağır sonuçlarıyla karşılaştıklarını ifade etti. Bisikletçiler ve motosikletçiler kadar diğer sürücülerin de trafikte bir takım hatalar yaptığını kaydeden Bakıcı, “ Yayalar ve bisikletçilerin hakları göz ardı ediliyor. Bu da doğru değil. İkazlarımız devam edecek. Trafik eğitimleri artırılmalı. Okullarda trafik dersi sayısı çoğaltılmalı” şeklinde konuştu. 
SEYİR HALİNDEYKEN 
TELEFONLA KONUŞUYORLAR 
Sürücülere ikazda bulanan Bakıcı, şunları söyledi: 
“Trafikte saygı ve hoşgörü olmalı. Egzozları açıp halkı rahatsız etmeyin. Motosiklet ve bisiklet kazalarının son bulmasını istiyoruz. Yaşanan kazalar sonucunda geride kalan anaların, babaların ve çocukların gözlerinden yaş aksın istemiyoruz. Motosiklet ve bisiklet sürücülerinin trafik kurallarına uysunlar ve kesinlikle hız sınırı aşmasınlar. Direksiyon başındayken kasklarını taksınlar. Aşırı hız yapmasınlar. Bisiklet sürücüleri de hareket halindeyken yanındaki diğer bisiklet sürücüsü ile konuşmasın. Bisikletler yolda yan yana hareket edemez. Bisikletler arka arkaya dizilerek trafikte seyir edebilirler. Aksi halde hem kuralları ihlal etmiş olurlar, hem de kendilerinin ve başka vatandaşların can güvenliğini tehlikeye atarlar” dedi.
Öte yandan  emniyet ve jandarma trafik ekiplerince motosikletlere yönelik denetimlerde yoğun şekilde sürüyor.              HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi