AK Parti ve MHP arasında ittifak görüşmelerinde son gelinirken, yaklaşan yerel seçimler öncesinde aday belirleme sürecinde son viraja girildi. 

Siyasetin gündemi 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçime çevrildi. AK Parti ile MHP arasında gerçekleştirilecek ittifak konusunda da mesafeler alındı. Yozgat’ta da AK Parti ve MHP seçimlere ittifak olarak girmesi beklenirken, aday kim olacak sorusunun da cevabı hafta sonuna kadar verilecek.
AK Parti ile MHP arasında mart seçimlerini çalışan ortak seçim komisyonu belediye meclisleri adaylıkları konusunda ‘fermuar liste’ gündemiyle toplandı. AKP ve MHP’nin seçim iş birliğine ilişkin atılacak adımlar yüzde 99 tamamlandı. 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere ilişkin çalışma yürüten ortak komisyon son rötuşları yaptı. Bir kez daha 30 büyükşehir, 51 il ve ilçeler olmak üzere liderler öncesi adaylıklar, taksim ve isimlendirmeler konusundan son gözden geçirmeler yapıldı. Bu çerçevede CHP, İYİ Parti’nin şimdiye kadar açıkladığı adaylar ve illere ilişkin gelişmeler de masada yer aldı.
İL DENGESİ KORUNACAK
AKP ile MHP arasındaki iş birliğine ilişkin ayrıntılar da belli olmaya başladı.  Bu çerçevede iki parti arasında 2019’da uygulanan il dengesinin korunacağı öğrenildi. Ortak komisyon toplantısında bazı ile ve ilçelerde yönetimleri kazanmak için meclis adaylıklarında iki parti arasında fermuar liste yönteminin nasıl uygulanacağı da sıcak başlıklar arasında yer aldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan ziyareti dönüşünde yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
‘ BİZİM İÇİMİZDE KAVGA 
GÜRÜLTÜ YOK’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz bu konuda kendimize bakıyoruz, diğerleri ne yapmış, ne yapıyor bunun üzerinde durmuyoruz. Bizim şu anda Cumhur İttifakı olarak biliyorsunuz bir yolculuğumuz var. Burada da Milliyetçi Hareket Partisi ve AK Parti olarak beraber bu yolculuğumuzu devam ettiriyoruz. Görüşmelerimizi yaptık, yapıyoruz. Genel Başkan Vekilimiz Efkan Ala ile Genel Başkan Yardımcılarımız Ali İhsan Yavuz ve Yusuf Ziya Yılmaz bizim bu görüşmelerle görevlendirilmiş arkadaşlarımızdır. Bu arkadaşlarımıza gösterilen muhataplar kimlerse onlarla arkadaşlarımız görüşmeleri yapıyorlar. Biz de bu arada illerimizi, büyükşehirlerden başlamak üzere davet ediyor görüşlerini alıyoruz.
Ay sonuna kadar da peyderpey aldığımız bu temayüllerin neticelerini açıklamaya başlayacağız. Bütün bunlarla beraber Cumhur İttifakı'nda ilçelerde kimlerle gireceğiz, Meclis üyeliklerinde kimleri Meclis üyesi olarak belirleyeceğiz, bunları arkadaşlarımız da birer birer görüşüyorlar. Şu ana kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadan çalışmalarımız devam ediyor. Bizde kavga, gürültü yok, rahatız. Ama diğer ittifaktaki durumu zaten izliyorsunuz, benim size anlatmama gerek yok. Kavgayla, gürültüyle zaten bir yere varılmaz. İnşallah sonu iyi olacak" ifadelerini kullandı.
               ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi