Yozgat İl Müftü Yardımcısı Aybala Tuğba Uzuner ve Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Psikoloğu Fatıma Sena Özdemir konuşmacı olarak katıldığı söyleşi Yozgat Belediyesi Eğitim ve Kültür Merkezi’nde  gerçekleştirildi.
Yozgat İl Müftü Yardımcısı Aybala Tuğba Uzuner,  Mutlu bir hayat için millet olarak kadınlara ve kızlara önem verilmesi gerektiğinin altını çizdi.
İl Müftü Yardımcısı Uzuner, İslam dininin kadına ne kadar çok önem verdiğini ayet ve hadislerle anlattı.
İl Müftü Yardımcısı Uzuner, “Özellikle diri diri gömülen kız çocukları Kur’an’ın emriyle yasaklanmış ve Peygamber Efendimiz üç kız yetiştirenin cennete gireceğini haber vermiştir. Kadınlara miras verilmezken, İslam dini miras hukukunu getirerek kadınlara mirastan pay ayırmıştır. Peygamber Efendimiz (SAV) kadınlar Allah’ın emanetidir hadis-i şerifinin gereği olarak kadınlara asla şiddet uygulanamayacağına ve devamlı iyilik yapılması gerektiği hususları üzerinde durmuştur. Bu nedenle daha mutlu bir hayat için millet olarak kadınlarımıza ve kızlarımıza önem vermemiz gerekir” dedi.
Öte yandan Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Psikoloğu Fatıma Sena Özdemir, kadınlara, maruz kaldıkları veya kalabilecekleri şiddet durumunda hangi yolları izleyebileceklerini anlattı. Özdemir, kadına şiddetin bir insan hakkı ihlali olduğu vurguladı. Fiziksel, ‘duygusal, psikolojik, sözel’, cinsel ve ekonomik şiddet hakkında bilgi veren Özdemir, “Kadına şiddette bütün bu şiddet türleri iç içe geçmiştir. Şiddet veya şiddet uygulanma tehlikesinin varlığı halinde herkes bu durumu resmi makam ve mercilere ihbar edebilir. İhbarı alan kamu görevlileri kanun kapsamında görevlerini gecikmeksizin yerine getirmek ve uygulanması gereken diğer tedbirlere ilişkin olarak yetkililere haber vermekle yükümlüdür” diye konuştu.                SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi